Hudba Boba Marleyho

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 23. 07. 2005

Jak začít?!? na to jsem v případě tohoto tématu nemohl vůbec přijít.

   Ale přesto se mi to, jak doufám, povedlo. Jsem pouze jedním z mnoha lidí na území naší malé zemičky, kdož poslouchá hudební styl zvaný Reggae.

   Mockráte jsem přemýšlel nad tím, čím mne tato hudba oslovila. Než jsem začal poslouchat reggae tak jsem bral jako "svou" hudbu v podstatě od všeho něco (neříkám však, že by se mi nyní nelíbilo i něco z těch nových "superhitů" - sem tam se nějaký zajímavý kousek najde). Během tohoto období jsem začal navštěvovat čajovny, kde jsem se kromě spousty zajímavých lidí se zajímavými názory setkal i s něčím co mě oslovilo.

   Byl to hudební styl reggae. Je to s podivem, ale první s kým jsem pomocí reggae hudby přišel do styku byli Peter Tosh, Lee "Scratch" Perry a The Gladiators. Avšak k úplnému přechodu na tento styl u mě došlo v době, kdy jsem si z NETu stáhnul pár písní od "nějakého" Boba Marleyho. Mezi těmito písněmi figurovaly tyto: "No woman, no cry", "Get up, Stand up", "Buffalo Soldier" a také "Stir It Up".

   Poté jsem stále uvažoval nad tím, čím to je že jsem se tak rychle přeorientoval na jiný a vlastně najednou i jediný styl hudby (tedy pokud nepočítám občasné "úlety" na SKA). Nějak mi přišlo, že při poslechu výše uvedených písní se ve mě něco změnilo (a jak to nadále pozoruji tak k lepšímu). Zřejmě opravdu něco bude na názoru Juliana Marleyho , že ....cituji: "Ať posloucháte jakékoliv hudební styly, tak Vámi jen tak nazdařbůh projdou, avšak u reggae a jazzu je to jiné, ty Vás totiž prostoupí skrz naskrz".

   Od doby, kdy jsem přešel na reggae mi takzvané "moderní" styly v podstatě nemají co říci. Poslech písní Boba Marleyho mě nutí k zamyšlení nad sebou samým a o věcech okolo mne. Bobovy písně mi přijdou takřka "nadčasové" a myslím si, že stále mají co říci mladé generaci, která stále hledá "svůj" styl. Možná také proto si reggae podmaňuje stále více lidí. Zkuste to také, poslechněte si někdy v klidu o samotě písně Boba Marleyho a pozorně jim naslouchejte, případně si jen tak v duchu překládejte jeho texty. Zkuste to například s písněmi "Buffalo Soldier", "Get up, Stand up" nebo třeba "Concrete Jungle".

   A schválně co to s vámi udělá. Mě to vždy přivede do takového klidného rozpoložení.

   Na konec tohoto článku přikládám citát, jenž mne "trefil" po cestě metrem (z práce) do očí.

Hudba je klíčem k vašim vlastním myšlenkám.
    Sri Chinmoy


Publikováno poprvé na webu FeherFeketeKerek.net