Měsíc černošské historie v Praze a Plzni

Autor: humanitas <info(at)humanitasafrika.cz>, Téma: Informační, Vydáno dne: 25. 10. 2005

  Koná se pod záštitou Zmocněnce vlády ČR pro lidská práva, za podpory Ministersta kultury ČR, Nadace Český literární fond, Nadace pro kulturní aktivity města Plzně, Britské rady a agentury Renaissance One. Na akci se podílí sdružení pro kulturní a sociální projekty Johan a Cultura Africa z Plzně. Koho v rámci této akce můžete vidět zjistíte v článku......

   Senegalský hudebník Seyni Cissoko je potomek slavné rodiny griotů. Griotové byli věhlasní mistři slova a hudby, prostřednictvím popěvků za zvuku kory šířili dějiny svých národů, proto je v Evropě označení griot často interpretováno jako hudebník kronikář. Griotové stáli po boku vládce jako rádci a prostředníci při neshodách mezi rodinnými klany, byli mluvčími a hlavními postavami při ceremoniích kmene. Hudba griotů ovlivňuje i současný afro-pop. Seyni zpívá tradiční písně Senegalu, Mali, Gambie, které prokládá vlastním osobitým stylem.

   Dále vystoupí kapela Tschikuna složená z hudebníků z Konga, Gambie a České republiky hrající taneční etnickou pohodovou muziku. Zpěvák skupiny Elvis Kitiki (obrázek) zpívá v jazyce Langala a francouzsky. Vyrostl v konžské Kinshase, kde prošel mnoha úspěšnými kapelami hrajícími především masově rozšířený styl rumba. Rytmus kapele dodává bubeník Papis Nyass z Gambie, který svým uměním na různé druhy bubnů bonga, conga, djembe, darbuku, talking drum roztančí každé publikum. Kromě Tschikuny vystupoval také s kapelami Hypnotix, Tam-tam Orchestra, Batucca a dalšími.

   Nicholas Makoha báník a performer původem z Ugandy. V Británii, kde žije, se podílel na projektech The London Teenage Poetry Slam, Urban Myth a workshopech pro mladé lidi. Snaží se především o kreativní zapojení literatury ve školách, podporu tvořivosti a sebevyjádření. Letos vyšel jeho debutní titul pod názvem Ztracená sbírka neviditelného muže. (Ve spolupráci s Britskou radou v Praze a Renaissance One.)

   Fela Anikulapo Kuti je pro africkou hudbu, podobně jako Bob Marley pro reggae, velkým prorokem. Všechny současné formy černé muziky od funku přes elektronickou hudbu čerpají inspiraci z neodolatelného stylu označovaného Afrobeat, jehož je Fela tvůrcem. Během svého života, Fela neustále nahrával: výsledkem je více než 60 alb, všechny naprosto mytické. Fela navíc celý svůj život bojoval proti politické korupci ve své zemi, Nigérii, kde ho lidé milovali a s láskou nazývali "černým prezidentem".

  • Program pražských akcí 22.10. - 14.11.2005
  • Program plzeňských akcí 1.11. - 7.11.2005