Dondo neboli "mluvící buben"

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ethno, Vydáno dne: 21. 11. 2005

   Nezdá se Vám název tohoto bubnu? Je to možné. Jeho jiné názvy, které spíše budete znát jsou: Tama, Tamani, Don-don, Dun-dun, Gan-gan a tak dále. Ale teď již k bubnu samotnému.

Talking drum  Buben pochází z Ghany z území Yoruba* a podle jeho velikosti se můžeme setkat s různým označením než nám známé výše uvedené názvy a sice s těmito:

Iya-Ilu (7" x 17") nebo (8" x 18")

   Tento buben pochází z jižní části Nigérie a je v podstatě prvním z mluvících bubnů jako takových. Je největší a produkuje nejhlubší, basově orientovaný zvuk ze všech těchto bubnů. Iya-Ilu jsou často používány Yorubským* lidem při svatebních obřadech. Muž vedoucí tuto slavnost zpívá během úvodních ceremonií obřadní písně za doprovodu bubeníků. Často se přidávají další hudební nástroje spolu s dalšími mluvícími bubny. Občas bývá tyto bubny slyšet brzy ráno z královského sídla, kde se jím oslavuje velikost a moudrost panovníka.
   Též bývají tyto bubny užívány při pohřbech a veřejných shromážděních. Občas i na oslavách, kde bubeník hraje na buben a hosté musí říci co slyší z hlasu bubnu.

*Yoruba - území na jihozápadě Nigerie zasahující i do sousedního Beninu (viz mapa pod článkem)

Adama (5,5" x 12")

   Toto je středně velký mluvící buben. Hraní na něj není tak náročné narozdíl od takzvaného "mistrovského Iya-Ilu" bubnu. Najdete je v kostelních sborech, ale často se na něj hraje jen tak ve chvílích odpočinku. Adama nebývá tak často užíván jako vedoucí buben narozdíl od Iya-Ilu avšak není to vyloučeno.

Omele (4" x 9")

   Omele je nejmenším ze rodiny mluvících bubnů. Povětšinou bývá používán jen jako jakási časomíra (nebo metronom). Hrát na něj je jednoduché a proto ho můžete spatřit v rukách dětí. Ovšem kde se s ním nejčastěji setkáte budou asi domácí dekorace.

Ukázka č.1 ( 557kB, mp3 )
Ukázka č.2 ( 356kB, aiff )


Talking drum - map

zdroje dat:
  • Chernoff, John. African Rhythm and African Sensibilitiy: Aesthetics and Social Action in African Musical Idioms. Chicago: University of Chicago Press, 1979.
  • Locke, David. Drum Damba: Talking Drum Lessons. Crown Point, Ind: White Cliffs Media, 1990.
  • Nketia, J.H. Kwabena. Drumming in Akan Communities of Ghana. Edinburgh: Thomas Nelson, 1963.
  • Waterman, Christopher A. Juju: A Social History and Ethnography of an African Music. Chicago: University of Chicago Press, 1990.
  • Internet