Gentleman & Far East Band poprvé u nás

Autor: [redakce] <info(at)onelove.cz>, Téma: Zajímavé akce, Vydáno dne: 26. 03. 2006

  Gentleman z Kolína nad Rýnem je reggae star #1 nejen doma v Německu, ale zpěvák, který na evropské hudební scéně zásadně ovlivnil dění napříč žánry. Zároveň jako jediný Evropan dnes jezdí koncertovat i na velké jamajské festivaly. Jeho živé vystoupení jsou jedinečným zážitkem, který zcela jistě osloví nejen milovníky reggae a dancehallu.

   Zatímco všude po Evropě Gentleman koncertuje ve vyprodaných halách, v České republice vystoupí úplně poprvé! Můžete se tak těšit na fantastickou show, při které jej bude doprovázet geniální Far East band. Koncert se uskuteční 18. května 2006 v pražském Lucerna music baru a jako předkapela se představí pražská multikulturní parta United Flavour se speciálně připraveným reggae programem a mnoha zajímými hosty. Pozor, limitována kapacita klubu je 1000 lidí, proto zájemcům doporučujeme zakoupit lístky v předprodejích (v síti TicketPortal a obchodech TSP Records, Grow Shop a Maximum Underground), kde do konce března stojí 350 Kč + poplatek prodejci.

Gentleman
   alias Otto Telmann (1975) zpíval už jako malý kluk v kostele, kde získal pevné základy, samozřejmě nejen hudební. V sedmnácti letech znal ze světa reggae jen pár klasik typu Bob Marley, Peter Tosh nebo Dennis Brown, ale když jej rodiče vzali na prázdniny na Jamajku, poprvé uslyšel zvuk pouličních dancehallů, který jej okamžitě fascinoval... Doma se proto v ´92 dal dohromady s DJs jménem Ingo a Backra, kteří si začali říkat Pow Pow sound system, a rozhodli se propagovat karibskou kulturu v tehdy totálně rockovém Německu.
   Vedle Pow Pow movement začal Gentleman brzy spolupracovat i s Digital Diamond Crew, soundsystémem Silly Walks, a především s hiphopery Freundeskreis, pro které nazpíval refrén k písničce "Tabula Rasa". Ta se neočekávaně stala v Německu velkým hitem, takže první velké turné a úspěchy Getleman zažil právě s touto partou, kterou doprovázela kapela Killin Riddim Section.Ti poté hráli i přímo pro něj, dokud se osudově nesetkal s Far East band, s kterými zpívá dodnes.

   Už na své první desce TRODIN ON z ´99 prokázal, že je vedle své melodičnosti i neuvěřitelně flexibilní vokalista. S přehledem zazpívá vše od roots reggae až k digitalnímu ragga a mnohé překvapil svým plynulým patois, což je jamajský dialekt mixovaný z angličtiny, španělštiny a různých afrických nářečí. Díky tomu, že i německá reggae scéna je úzce propojená s kulturou hiphopu, získal si brzy Gentleman svými vokálnimi schopnostmi velkou podporou na všech frontách. Celosvětový boom ale přišel až v roce 2002 s druhým albem JOURNEY TO JAH, které překvapilo svou dokonalou produkcí a nadčasovými hity, které se nesmazatelně zapsaly do historie reggae kultury. Popularitu těchto písniček poté ještě znásobilo velké turné, v rámci kterého vzniklo CD a DVD GENTLEMAN & FAR EAST BAND. Na tom se podařilo zachytit nezapomenutelnou atmosféru koncertů této kapely před několika desítkama tisíc rozjásaných diváků. Není se proto čemu divit, že Gentleman se brzy stal v Evropě jedním z nejpopulárnějším zpěváků napříč žánry, který pomohl vzniku progresivní evropské reggae scény.

   Na jeho albech se objevují zásadní hlasy současné jamajské scény typu Barrington Levy, Beenie Man, Bounty Killer, Morgan Heritage, Luciano & Mikey General, Capleton, Junior Kelly, Daddy Rings, Tony Rebel, Jack Radics, Jah Mali a mnoho dalších. Zatím nejnovější deska CONFIDENCE se již během prvního týdne stala nejprodávanějším albem v Německu a sklidila velké uznání po celém světě. Obzvláště pozoruhodný fakt je, že Gentleman pravidelně vystupuje na Jamajce na akcích typu Sting festival za účasti 30 000 návštěvníků. Gentleman & Far East band se tak stali nejen v rodném Německu proroky nového žánru se vším, co k tomu patří, a budiž jim to přáno.