Posezení s Gyptianem

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 04. 11. 2007

   Mnoho z Vás určitě zná některé jeho skladby a možná také album "My name is Gyptian". Na tomhle albu ukázal Gyptian svou duši romantika. A to především ve skladbách jako  "Beautiful Lady," "You Never Know”, "Around the World”, and “Woman I Love You". Chcete-li si přečíst rozhovor s ním, čtěte dále.

Gyptian Mnoha lidem to trvá opravdu dlouho než se na hudební scéně prosadí, jak dlouho trvalo tobě než jsi se dostal na "výsluní"?

   No, ani to nebylo moc dlouho, od mého prvního setkání s reggae uběhly asi tak dva roky.

Tvé jméno, "Gyptian", ssebou nese určitý význam, poselství chcete-li. Co tě vedlo k tomu, že sis jej vybral?

 
Nevím, přišlo to nějak samo když jsem přemýšlel o Africe a určitém půvabu života v ní. To jméno si ssebou nese pozitivní energii a to mi zřejmě nějak dodává sílu.

V podstatě každý začínající umělec měl nebo má nějaký svůj vzor. Máš i ty někoho kdo je ti inspirací či oporou?

  Na to není tak úplně jednoduché. Najít teď honem odpověď nicméně asi bych mezi své vzory zařadil Boba Marleyho, Dennise Browna, Berese Hammonda, Sama Cookea a třeba R. Kellyho. Jednou z mých nejoblíbenějších písní je například song "Cover me". Je to abych tak řekl část mého já. Mám rád "pozitivní vibrace od pozitivních lidí".

Jsi spokojený se svým labelem, VP Records?

  Jasně, jasně že jsem. Naše spolupráce probíhá nadmíru skvěle. Opravdu skvěle se o mě a mou hudbu starají. Cítím se moc dobře.

Celá tvá tvorba je vynikající, co tě inspiruje? Kde bereš nápady?

 
Dobré songy jsou dílem Všemohoucího. Když bojuješ svůj boj, snažíš se a nevzdáváš to, vytvoříš s Jeho požehnáním
opravdu dobré "kousky".

Hodláš se zaměřit jen na jeden svůj hudební "proud", nebo je ti blízký i nějaký jiný? Vadí ti na nějakém něco?

  Po pravdě třeba mezi reggae a dancehallem cítím a vidím velký rozdíl. Velkou propast. Reggae beru jako styl šířící určité poselství do celého světa. Šíří právě ty pozitivní vibrace pozitivních lidí, které mám tak rád. Kdežto dancehall beru jako něco naprosto odlišného. V dancehallu se setkáte s texty jež k Vám promlouvají nejen o věcech správných, ale i o špatných až hnusných a pro někoho nechutných.

Co bys mohl říct o lidech, kteří se jako ty věnují reggae jako takovému?

  No tihle lidé by si měli uvědomit, že jsou to právě oni, kdo může a také by se měl snažit posunout ony pomyslné hranice zase o kousek dál. Pokud nám budou tempo určovat starší, bude to znamenat, že my v podstatě kráčíme zpět. Jak to vysvětlit. Je to něco jako když řidič jede cestou a veze pasažéry. Ti ho v podstatě následují. Avšak když se něco stane a řidič už nemůže jet dál, lidi se musí sebrat, pokračovat po svých a dokončit tak svojí cestu.

Hodně nových mladých umělců chce jen rychle vydělat peníze. Napadá Tě jak to změnit?

 No, máš pravdu. Naše síla by měla být v jednotě. Každá snaha však musí stát na pevném základě. Pokud tomu tak bude, peníze se k tobě časem dostanou samy, pokud budeš dělat dobrou hudbu.


Zdroje dat:
internet (google.com)