Území Shashamene je šedesát let

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 18. 02. 2008

  Myslím, že toto území si, vzhledem ke svému významu pro lidi, jež se hlásí k rastafariánství a jeho zásadám, zaslouží alespoň tu trochu pozornosti, kterou mu zde můžeme věnovat. Proto jsem se rozhodl vyhledat informace o historii tohoto zajímavého "kousku" země, jež rastafariánům věnoval Haile Selassie údajně z majetku své rodiny.

Papa Noel Dyer  Území o rozloze bezmála 500 hektarů věnoval Haile Selassie obyvatelům Karibiku, toužícím po návratu do země svých otců a dědů, v roce 1948. K trvalému osídlení Shashamene údajně došlo až v roce 1955.

  Je nutné poznamenat, že prvním "rastafariánským" osadníkem na území Shashamene byl bratr Gladstone Robinson, který si do Etiopie našel cestu v červnu roku 1964. Následoval jej "Papa" Noel Dyer. Ten však dorazil z Anglie až v září následujícího roku. A právě "Papa" Dyer ukázal ostatním, kteří ještě váhali, že cesta do Etiopie není otázkou peněz. Vždyť on sám se vydal na cestu se zhruba patnácti pencemi v kapse. Po příjezdu do Shashamene se tak spolu s Gladstonem stali zakladateli rastafariánské komunity na tomto území.

  Populace Shashamene se nějak závratně nezvyšovala. Avšak během několika let, jež následovaly po osobní návštěvě Haile Selassieho na Jamajce, se populace v Shashamene rozrostla na něco kolem dvou tisíc obyvatel, a ti roku 1969 požádali Selassieho o etiopské občanství.

  Císařský dvůr v roce 1970 rozdělil celé území Shashamene mezi jeho první stálé obyvatele. Bylo jich dvanáct a každý z nich dostal za úkol starat se o svěřenou část zemí. A jeden z těchto prvních osadníků, Clifton Baugh, reprezentoval rastafariánskou komunitu při svých návštěvách v paláci u ministra Ato Tesfiho. Clifton dokonce údajně zásoboval dvůr ovocem, vypěstovaným v Shashamene.

  Jak vypadá Shashamene dnes? Z původních dvanácti osadníků se rastafariánská obec poněkud rozrostla. V místní komunitě dokonce fungují různé rastafariánské řády jako Bobo Shanti, Twelve Tribes of Israel a Nyahbinghi. A to bez jakýchkoliv konfliktů.

  Místní rastafariáni chtějí ze Shashamene vybudovat vzorové město s fungující infrastrukturou. Podle Etiopanů žijících v Shashamene jsou rastafariáni milí a velice přátelští lidé. Mají zde vlastní školu, knihovnu a dokonce i muzeum věnované Králi Králů.


  Poznámka první: Shashamane ( Shashamene, nebo také ሻሸመኔ ) je město v srdci Etiopie. Leží v Oromském regionu zhruba 150km od hlavního města Addis Abeby a počet jeho obyvatel se pohybuje kole 52 tisíc.

  Poznámka druhá: "Papa" Noel Dyer (v komunitě známý jako "Bongo Papa Noel Dyer I") zemřel 31.července roku 2000 ve věku nedožitých 73 let.


Zdroje dat:
internet (Google, CNN, Nyahbingi.org)