Riq - klasika arabské hudby

Autor: SankaM <pavlik.marian(at)seznam.cz >, Téma: Ethno, Vydáno dne: 22. 07. 2008

   Riq (čtěte „rik“) je druh tamburíny, používaný jako klasický nástroj arabské hudby. Je používán v Egyptě, Iráku, Libanonu, Palestině, Sudánu a v Sírii. V Líbii, kde se vyskytuje zřídka, se mu říká mriq. Zprvu se hrálo na duff (čtěte „daf“), potom tar a riq samotný vznikl až v 19.století.

Nástroj Riq   Tamburína byla na západě obecně považována za prostý rytmický nástroj, vhodný pro amatérské vystoupení. Ale hráči na riq dosahovali vynikajících variací a lehkosti při hře. Zatím co hráči na duff při hře sedí a nástroj drží ve výši hrudi nebo obličeje, hráči na riq pozoruhodně prolínají hru na blánu se štěrcháním činelků, a proto pro uvolněné hraní potřebují stát. Po studentech tohoto nástroje se chtělo, aby zvládli střídání tónů s činelky a oboje zároveň. Pro rozvíjející virtuosní techniku často potřebovali číst mnoho rytmů a přetvářet je do zajímavých myšlenek. Tradičně je riq doprovázen vokály.

  Riq se skládá z dřevěného rámu (v dnešní době často i kovového), malých činelků a tenké, průhledné blány z rybí nebo kozí kůže (dnes jak jinak než i z tak "nepostradatelných" syntetických materiálů). Rám nástroje může být pokrytý z obou stran, vnitřní i vnější, perletí, slonovinou nebo dekorativními dřevinami (meruňka nebo citrusy). Do rámu je umístěno 10 párů činelků (4 cm v průměru). Rybí nebo kozí kůže je natažená a přilepená na rám. Riq má v průměru 20 – 25 cm, na výšku 6 cm a je nástrojem pro muže. Ale v dnešní době na něj hrají už i ženy.