O něco blíže k čaji

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Čaje, Vydáno dne: 10. 08. 2008

   Mnozí z nás si oblíbili tento prastarý nápoj o němž můžeme najít zmínky již z období zhruba před pěti tisíci lety. Nejstarší zdokumentovaná zmínky o čaji jsou datovány až někdy kolem roku 221 před naším letopočtem, kdy byla údajně zavedena daň z čaje.

Sklizeň čaje  Kdo čaj, jakožto nápoj objevil však známo není. O jeho objevení můžete nalézt mnoho pověstí a příběhů, ale který je ten pravdivý se pravděpodobně již nedopátráme. Můžeme si o něm tedy alespoň něco říci.

  Kvalitu a chuť čaje ovlivňují především podmínky, za nichž je čaj pěstován, a také způsob následného zpracování sklizených čajových lístků. Čaje vyšší jakosti jsou i dnes, přes všemožné technické "vymoženosti" sklízeny ručně, přičemž zručná sběračka dokáže za den sesbírat kolem  třiceti kilogramů čajových lístků. Jde o velice namáhavou práci. Avšak sběrači čaje a jejich rodiny nemají z této namáhavá práce žádný velký prospěch. Na mnoha čajových plantážích jim jsou za tuto práci zdarma poskytovány služby nemocnic, škol, školek a taktéž bydlení. Jedním z těchto míst je i indický Darjeeling se svým více jak stem čajových plantáží.


  Doba sklizně čajů se také liší. Zde Vám uvedu označení a období sklizní.

  Nejvýznamější místa pěstování čaje ve světě
  Určitě by se slušelo uvést zde i ta méně významná místa pěstování čaje, jenže to by se článek rozrostl do obřích rozměrů. Proto jich uvedu jen několik.

  Ti z Vás, kteří si čaje oblíbili jistě znají a taktéž okusili mnoho různých druhů čaje. Víte však kam který druh zařadit?

  Na závěr jedno čínské přísloví, jež se týká čaje: "Pijeme čaj, abychom zapomněli na rámus tohoto světa."


Zdroje dat: internet (Google), knihy o čajích