Od Arawaků až k Samu Sharpovi II.

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 01. 12. 2009

   1.srpna 1834 ustanovila královna Viktorie zrovnoprávnění všech otroků v Britském impériu. Královna vyčlenila dvacet milionů britských liber jako takové odškodné, které mělo pomoci nyní svobodným otrokům v Karibiku.


Sam Sharpe   Bohužel si tyto peníze porozdělovali "majitelé" osvobozených otroků a oni tak odešli s prázdnou. Nedostali žádnou kompenzaci za utrpení, pokoření a svou práci. Jen pár z nich dostalo jako jakési odškodné malé pozemky k obdělávání.

   Africkým otrokům na Jamajce se také nedostalo žádného vzdělání ani od Španělů a kromě pár vyjímek ani ze strany Britů. Do roku 1834 bylo, dalo by se říci, v zájmu kolonizátorů aby otroci zústali negramotní. A i s příchozí svobodou zústala většina bývalých otroků bez vzdělání a systém se je snažil držet takříkajíc na dně společnosti. A zatímco bývalí otroci byli "drženi" na onom dně, začala se díky Britům na Jamajce tvořit střední vrstva obyvatelstva z takzvaného "smluvního služebnictva" z Indie a Číny.

   Indové bývali často pro svou zručnost zaměstnáni jako dělníci v továrnách, výrobci látek a šperků. Přirozeně ssebou přivezli mnoho věcí a mezi nimi i mango, callaloo a indickou bylinu zvanou ganja (canabis sativae). Tato bylina se hojně vyskytovala na březích řeky Gangy v Indii.

   Číňané ssebou přivezli své prádelny, obchůdky a restaurace a svou kulturu včetně mahjongu a opia.

   Britové schválili zákon věnovaný obchodu. V něm se stanovilo právo otevřít si pevné obchody jen pro číňany. Tím pádem neměli svobodní afričtí otroci jinou možnost než se stát rybáři a prodejci ryb a podobně.

   Během devatenáctého století na Jamajce měli právo volit jen Britové a Jamajka byla pod správou Anglické legislativy. Mnozí Afro-jamajčané, Číňané, Indové ale i Britové žíjící na Jamajce byli znechuceni zdejší politickou, sociální a ekonomickou situací. Afro-jamajčané mohli získat jen podřadné pozice v továrnách produkujících cukr, rum a melasu a byli nespokojeni. Proběhlo několik povstání proti Britům. To nejznámější proběhlo v roce 1865 a možná jej znáte jako "Povstání v Morant Bay" (Morant Bay Rebellion). Vedl ho duchovní Paul Bogle ze Stony Gut ve farnosti St.Thomas spolu s ctihodným George W.Gordonem, knězem takzvaně "smíšené krve".

   Policie pozatýkala mnoho z Bogleových sympatizantů ve Stony Gut. Ti byli donuceni uznat svou vinu a poté odsouzeni. Když se tak stalo, zaútočil Paul Bogle s svými muži soudní budovu v Morant Bay. Během následných bojů zemřelo mnoho z Bogleových stoupenců. Soudní budouva byla nakonec vypálena do základů. Guvernér na potlačení povstání povolal i Britské vojáky z Kingstonu. Duchovní P.Bogle byl spolu s knězem Gordonem zajat, odsouzen a brzy nato oběšen.

   I přesto následovala další povstání. To známější z nich proběhlo v Saint James, severozápadní části ostrova a vedl jej, pro mnohé z Vás již známý, Sam Sharpe.


   Závěrem: Tento text obsahuje mnoho zajímavých informací z historii Jamajky a zároveň je to jakési seznámení s knihou "From Babylon To Rastafari" (autorem je Douglas R.A. Mack) jež vyšla v roce 1999. Máte-li o knihu zájem, nahlédněnte na Onedropbooks.com.