Bob Marley v Landmark Theatre - Syracuse '78

Autor: Eboko <eboko.rastaman(at)gmail.com>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 09. 01. 2010

   Je velmi zvláštní, že tato zvuková zkouška která proběhla 3.června 1978 asi dvě hodiny před samotným vystoupením je zachycena nejen v plné délce jako audio záznam, ale dokonce i televizní kamerou – přestože ze samotného koncertu se nezachovalo nic.

Bob Marley in New York - 1978   Celý audiozáznam má 21 a půl minut a krom krátkého Interview (mnozí jej znáte z všemožných posmrtných dokumentů), dvou kratičkých zkoušek skladbeb "Exodus" a "Easy Skanking" zde Bob s kapelou celkem dlouho zkouší skladby "Running Away" (zde) a "Crazy Baldhead" (zde).

   Od tohoto vystoupení hraje Bob jmenované skladby vždy spojené a to až do konce své kariéry (mimo Evropské Uprising turné), nikdy je už nezahrál samostatně.

   Nevím, nicméně Soundcheck v Syracuském Landmark Theatre nebyl jediný. Prakticky se zkoušelo nějakou dobu před každým vystoupením, proto nemohu tvrdit že mám pravdu. Impulz pro spojení skladeb mohl přijít kdykoliv, možná je to tím že tento soundcheck je jediným zaznamenaným z roku 1978.

   Ve Philadelphii o necelý měsíc dříve zazněla také skladba "Running Away". Je to vůbec nejstarší dochovaný archivní záznam této skladby, která se natrvalo usadila za skladbu "Crazy Baldhead". Bob zde tyto skladby zřejmě improvizovaně spojil. A to možná i proto, že se obě nesou v podobném rytmu. O měsíc později z nich vytvořil ono skvostné spojení, spojení dvou perfektních skladeb. A nakonec přihazuji nejstarší záznam "Running Away" ze Spectrum Theatre ve Philadelphii (zde), koncert je datován na  6.květen 1978 .

Váš Eboko

Landmark Theater, Syracuse,New York, USA