Více o řádu Bobo Shanti

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 06. 06. 2010

   Sousloví Bobo Shanti je odvozeno od "Bobo" což znamená "černý" a Ashanti, což je jméno afrického kmene z Ghany. Většina otroků dovezených na Jamajku pocházela právě z tohoto kmene a jsou tak předky mnoha Jamajčanů.


Bobo Shanti members   Charles Edwards, známý jako Prince Emmanuel (později King Emmanuel), založil řád Bobo Shanti v padesátých letech minulého století. Členové řádu využívají slov Bible (Zjevení, převážně pátá kapitola) jako důkaz toho, že Emmanuel byl vtělením Krista. Marcuse Garveyho berou členové řádu jako proroka, věří v nadřazenost černé rasy a že by se všichni černoši měli navrátit do Afriky a měli dostat odškodnění za léta otroctví a ponižování.

   Členové Bobo Shanti house se také často označují za Bobo Dreads. Členy tohoto řádu rozeznáte od ostatních již na první pohled. Nosí dlouhé róby spolu s úhledně vázanými turbany. Mimojiné žijí odděleně od okolní společnosti a ostatních rastafariánských řádů v komunitě poblíž Nine Miles, v Bull Bay. Fungují podobně jako marooni z Accompongu (více najdete v dvoudílném článku jménem "Od Arawaků k Samu Sharpovi"), i když neoficiálně, jako takový stát ve státě i s vlastními pravidly. Nepřijímají životní styl ani hodnoty Jamajské společnosti. Žijí podle Starého zákona spolu s dodržováním  Sabbatu* od pátečního do sobotního západu slunce. Dodržují také pravidla týkající se menstruace žen.

   Bobo Shanti je soběstačná komunita, která žije z toho co si sama vyrobí, vypěstuje a prodá nebo smění za jiné zboží. Kromě výše jmenovaného také členové tohoto řádu nikdy nekouří marihuanu na veřejnosti, neboť podle jejich usnesení je vyhrazena pouze členům řádu a také prováděným rituálům.

   Výše uvedená data jsou o jamajské Bobo Shanti komunitě. Rád bych dodal, že po celém světě existuje mnoho dalších Bobo Dread komunit a jejími členy rozhodně nejsou jen Afričané a jejich přímí potomci. Chápu, že mnozí lidé vidí Bobo Shanti jako až extrémně ortodoxní, nicméně není dobré hned odsuzovat to co takříkajíc "známe jen z rychlíku".


Bobo Camp gate

   A co nám o Sabbatu sdělil jeden člen Bobo Shanti komunity? Následující: "v tomto čase upouštíme od jakékoliv práce a vzdáváme díky stvořiteli. Hodně čteme z Bible, zpíváme a hrajeme na nyahbighi bubny. V tento čas se naše ruce nedotknou peněz a ani nevaříme. Bratři a sestry si navaří pokrmy již během pátečního dopoledne a poté je jen přinesou na sváteční stůl, někteří přinášejí ovoce a další čerstvé potraviny. Ranní bohoslužby a rituály probíhají od páté hodiny ranní zhruba do poledne. Po dvanácté hodině si děláme pauzu na jídlo a po jídle, zhruba od druhé hodiny odpolední se scházíme s ostatními a mimojiné zpíváme Etiopskou hymnu".
 
 
   *Sabbath: V biblickém kalendáři začíná nový den na počátku západu slunce a končí s koncem příštího západu slunce, přibližně o 25 hodin později (více viz Tóra - kniha Bereshiyt(Genesis)). Je to den věnovaný odpočinku. Zakázané práce zahrnují mnohé každodenní činnosti (vaření, používání ohně a elektřiny, koupání, cestování atd.). Zbožní Židé se proto musí na tento den předem připravit, aby se bez těchto činností obešli. I to dodává dni zvláštní atmosféru odlišnou od zbytku týdne.   Chcete-li si shlédnout krátké video o dětech řádu Bobo Shanti, přihlaste se ke svému čtenářskému účtu a poté se koukněte do sekce Videa (na horní liště).