Prorok Gad - zakladatel Twelve Tribes of Israel

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 29. 05. 2010

   Dr.Vernon Carrington, známější spíš jako Prorok Gad (nebo Gadman) založil Twelve Tribes zhruba tři roky po Selassieho návštěvě Jamajky. I přesto, že sídlili na Jamajce, můžete je dnes najít i v mnoha Afrických zemích, na mnoha místech Karibiku, ve Spojených státech, Kanadě ale i Austrálii.


Prorok Gad   Naproti dalším dvěma rastafariánským řádům, Nyahbinghi a Bobo Shanti, je Twelve Tribes mnohem liberálnější. Členové si mohou i vybrat zda budou docházet na obřady, nebo zda je chtějí vykonávat sami v soukromí svého domova. Tato liberálnost zahrnuje také respekt ke všem nez rozdílu barvy pleti. Členství v řádu není nijak omezeno ani ničím podmíněno.

   Členové tohoto řádu se rozdělují do dvanácti dómů podle dvanácti synů Davidových, přičemž samotné "zařazení" určuje měsíc ve kterém se danný člen narodil.

   Jsou to tyto: Napthali (Leden), Joseph (Únor), Benjamin (Březen), Reuben (Duben), Simeon (Květen), Levi (Červen), Judah (Červenec), Issachar (Srpen), Zebulon (Září), Dan (Říjen), Gad (Listopad) a Asher (Prosinec). A každý z nich má i svou specifickou barvu.

   "Rastafariánství jsem přijal za své v roce 1961. Dvakrát jsem přečetl Bibli od  Genesis po Zjevení", řekl v rozhovoru pro Jamajskou rozhlasovou stanici Irie-FM v roce 1997. "Cítil jsem, že musím něco udělat. Že jsem sem byl poslán s nějakým úkolem", dodal.

   Ačkoliv byl rastafariánským starším, nikdy nenosil dready. Vysvětloval to takto: "Když jsem četl Bibli, pochopil jsem že nejde o doktrínu vlasů a podobně". Jeho vlasy prý byly opravdu dlouhé, ale nikdo by ho nedonutil se ostříhat a nebo nechat je samovolně zacuchat.

   Během sedmdesátých let byl řád Twelve Tribes nejviditelnějším rastafariánským řádem. Velká část jeho členů pocházela z jamajské střední třídy. Prominentním členem byl například i tehdejší ministr národní bezpečnosti Dr.Peter Phillips a Bongo Jerry (Jerry Small), bratr předsedy vlády Hugha Smalla.

   Dalšími známými členy tohoto řádu byli například Bob Marley, Dennis Brown, Israel Vibration, Freddie McGregor, Fredlocks, Little Roy, Hugh Mundell, členové kapely Third World a mnoho dalších.

   Když jsme se zeptali jestli jsou zásady a principy Twelve Tribes bližší Křesťanství oproti ostatním rastafariánským řádům, a zdali jsou zde nějaké zásadní rozdíly v doktríně, Carrington řekl: "Ano, jsou zde nějaké rozdíly, například v tom jak vnímáme Krista, jeho smrt a vzkříšení, to že zemřel pro naše hříchy. Vnímáme ho jako osobu. Je to, chápej, jiné učení".

   A když dne 22.května roku 2005 Prorok Gad zemřel, bylo mu necelých sedmdesát let. Zemřel ve svém domě na Old Hope Road v Kingstonu. Po jeho smrti musel někdo nastoupit na jeho místo a vést řád dál. Tuto funkci převzal jakýsi výkonný výbor jehož členem je i Horace "Sangie" Davis.


   Co dodat? Snad jen "Odpočívej v pokoji, Gadmane".