Musical Youth - mladí a nadaní

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 26. 02. 2011

   V jistém smyslu je příběh Musical Youth velmi podobný příběhu Jackson Five. V podstatě všechno začalo tak, že si otec dvou členů pozdější kapely všiml mimořádného hudebního nadání svých dětí.


Musical Youth   Všechno to ale začalo na Jamajce v roce 1962 kdy Fredderick "Freddie" Waite založil the Techniques, společně s Winstonem Rileym, Slim Smithem a Franklynem Whitem. O pár let později v Birminghamu, v Anglii, ukázali Freddieho synové Freddie Junior (známější spíše jen jako Junior) a Patrick, že zdědili otcův talent a stejně tak i hudební ambice. Aby je otec podpořil, koupil jim bicí (Junior) a basskytaru (Patrick) na které mohli hrát a učit se.

   Freddie Waite byl dobrým přítelem Grantových a učil Kelvina hrát na kytaru, zatímco Michael cvičil hru na klávesy. Nakonec se v roce 1979 Grantovi a Waiteovi rozhodli založit kapelu. Hráli i na Saltley Music Workshopu. Svůj první singl "Political/Generals" vydali v roce 1981 a podílel se na něm i  Freddie Waite starší. Světově proslulý anglický DJ John Peel začal jejich singl hrát ve svých show a tak se Musical Youth rozhodli nahrát specielně pro tyto show live session.

   Brzy po live session a vystoupení v Peelově show v rádiu prý zavolal "lovec talentů" Charlie Eyre, který tuto show slyšel a přemluvil MCA Records aby s kapelou podepsali smlouvu. To bylo v dubnu roku 1982. Nedlouho poté pak Freddie Waite starší, jakožto zpěvák skupiny rozhodl, že by chlapci měli mít jako zpěváka někoho jejich věku. Vzápětí jeho syn Junior oznámil, že zná někoho, kdo by tím zpěvákem mohl být. Tím zpěvákem se měl v brzku stát Dennis Seaton. Když šli spolu Junior a Dennis domů, zeptal se Junior Dennise zda by se chtěl připojit ke kapele. Dennis viděl Musical Youth několikrát vystupovat a prý se mu ani nesnilo, že by se mohl stát její součástí. Tou dobou ještě zpíval v jiné kapele, nebyl s ní však spokojen a přemýšlel o odchodu. Kapela uspořádala jakýsi konkurz a Dennis ostatní brzy přesvědčil, že bude kvalitním členem jejich kapely.

   Nikdo vlastně neví nic bližšího o Musical Youth a ani při hledání na internetu nenarazíte na mnoho informací a tak se na kapelu podíváme blíže. jistě mnozí z Vás znají velký hit této kapely jménem "Pass the Dutchie". Tenhle hit se ve své době umístil na prvních příčkách Britské, Švýcarské a Australské hitparády. Nevzpomenete si však i na jejich další hity?

   I přesto, že tvrdě pracovali a cvičili, bylo prý pro ně překvapením když se nějaká z jejich skladeb umístila na předních místech hitparády. Byla to právě "Pass the Dutchie", která se z šestadvacátého místa vyšvihla až na přední příčky. Když pak na pozvání přiletěli do Newcastlu, nevěděli co se s nimi děje. Čekala na ně policejní stráž jakožto jejich ochranka a množství fotografů. Stali se novou hudebníé senzací Anglie. V Holandsku se to prý s jejich hitem mělo podobně. Ponejprv byl někde na devětadvacáté příčce hitparády, po prvním týdnu byl již na místě jedenástém a  zakrátko se vyšvihl až na druhé místo, kde se udržel po čtyři týdny. Nejspíše tomu pomohlo i jejich vystoupení v TV show pro mladé i přesto, že nedostali čas na víc než na dvě skladby.

   Jejich úspěch ale nekončil skladbou "Pass the Dutchie". Po ní následoval další singl s názvem "Youth of Today" a poté i "Never Gonna Give You Up", "Heartbreaker" a nakonec i celé album "The Youth of Today". V roce 1983 vydali další album pojmenované "Different Style!", které bylo opravdu zaměřeno jiným směrem. Disco byl ten styl, který tohle album ovlivnil. Na albu navíc kromě samotných Musical Youth hostovali Jody Watley a Donna Summer a mimojiné si můžete poslechnout song napsaný Stevie Wonderem.

   Během nahrávání toho alba v Los Angeles měli chlapci možnost setkat se s některými z jejich idolů, například s Mistrem T (známým pro svou roli B.A.Baracuse v původním seriálu A-Team), Stevie Wonderem a Michaelem Jacksonem. Z tohoto alba jsme v žebříčcích mohli zaregistrovat singl "Tell Me Why" a pak ještě duet s Donnou Summer, song "Unconditional Love".

   I přesto, že album "Different Style!" obsahovalo celkem dost skvělých skladeb a rozhodně nezaostávalo ani po produkční stránce, skladby z něj se nikde příliš nehrály a netěšily velké oblibě tak jako první album kapely. Zřejmě to bylo tím, že album ovlivněné disco stylem bylo až příliš vzdálené slunným a houpavým reggae rytmům, které posluchači znali. Mohlo to ale být stejně tak chybou nahrávací společnosti, marketingu a nedostatečné propagace. To už dnes nikdo neposoudí. Dalším singlem, který kapela vydala byl singl "Let's Go to the Moon". Tento singl napsal a produkoval Eddy Grant. Byl však také propadákem. A možná i díky tomu se Dennis rozhodoval zdali se nevydá na sólovou dráhu.

   V roce 1985 se kapela rozdělila. Dennis opustil kapelu, vydal se na sólovou dráhu a velice záhy nahrál pro německý label Bellaphon album "Imagine That". Album obsahovalo deset skladeb z nichž sedm Dennis sám napsal nebo se na nich podílel. Dva songy napsal Dennis společně s Juniorem a pokud se nemýlím tak jeden napsal Stevie Wonder. Všechno pak šlo tak jak jsme zvyklí. Chlapci dokončili školy a dostali práci. Michael navíc vystupoval s R&B skupinou 5:AM, která vydala několik nahrávek pod PWL Records Peta Watermana a později založili 5AM Records, který se zaměřoval převážně na Gospel. Produkční team z 5AM Records pracoval mimo jiné pro hvězdy jako Mariah Carey, Usher, Kelly Rowland a Busta Rhymes.

   Patrick Waite zemřel 13.února 1993 (během vyčkávání na nějaký soudní proces). Napovídalo se o tom mnoho, dokonce i to, že prý zemřel v policejní cele a také že byl zastřelen. Nelze však věřit všemu co se kde napíše či řekne. Pravdou je, že Patrick zemřel doma na selhání srdce s nímž měl již delší dobu problémy.

   Musical Youth se chtěli znovu postavit na nohy. To však nebylo snadné. Junior trpěl poměrně dlouhou dobu nervovým zhroucením a nikdy se z toho zcela nevzpamatoval. Kelvin se zas stále nemohl vzpamatovat a smířit se s tak krátým "životem", jaký měla jejich kapela.

   Roku 2001 se Musical Youth reformovali. Michael Grant a Dennis Seaton se rozhodli spojit své síly a rozhodli se přijmout dědictví Musical Youth. Bylo rozhodnuto. Kapela se v jedenadvacátém století znovu objeví na scéně. Rozhodli se, že podniknou turné po Anglii. Mělo nést název "Here & Now" avšak díky útokům z 11.září bylo tour zrušeno a doposud se nekonalo.

   V roce 2004 spatřila světlo světa skladba "Pretty Woman" na které staronoví Musical Youth spolupracovali s Pato Bantonem a vydali jej Numious Music.


   Více o hitu Pass the Dutchie: Hit vznikl z původní skladby od Mighty Diamonds, která vyšla o několik měsíců dříve a jmenovala se "Pass the Kutchie". Vzhledem k tomu, že původní skladba pojednávala o ganje (marihuaně chcete-li), nebylo možné ji použít v originálním znění. Mladí, ani ne šestnáctiletí kluci přeci nemohli zpívat o marihuaně. Kutchie, jamajský výraz pro dýmku užívanou rastafariány ke kouření marihuany (nebo i joint) byl tedy nahrazen výrazem Dutchie, což je podle dostupných zdrojů hojně užívaný výraz označující železný hrnec jenž bývá zavěšen nad otevřeným ohněm.