Toussaint osvoboditel

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 02. 05. 2011

   Se svým tak trochu chraplavým hlasem vyjadřujícím mnohá hnutí duše a ovlivněn styly od roots reggae přes gospel až k hiphopu přináši Toussaint světu nový zvuk, který věrně kopíruje jeho přezdívku "osvoboditel". I přes všechny okolní vlivy zústává stále věrný své duši a kořenům. Jakožto "soul roots" zpěvák a narozdíl od mnohých kolem, se snaží rozšířit naše obzory a vnímání.


Toussaint the Liberator   Syn baptistického kazatele a gospelový zpěvák, Toussaint, strávil větší část svého mládí zpěvem v mnoha kostelích na středozápadě. Později, na vysoké škole Earlham v Richmondu (Indiana) vedl sbor Gospel Revelation Choir. Nedlouho poté dostal možnost zpívat blues, old-schoolové R&B, funk a reggae.

   V roce 2001 se usadil v Bostonu a podílel se na založení hiphopové skupiny Red Pill. O dva roky později založil své vlastní hudební uskupení Toussaint and the China Band s nímž vystupovali na mnoha místech světa až do roku 2006, kdy se připojil k Soulive a nahrál album "No Place Like Soul" - což byla první vlaštovka z obnoveného Stax labelu. Následovalo téměř dva roky trvající světové turné.

   Toussaint v současnosti prochází skutečně tvůrčím obdobím, spojení jeho slov s hudbou utváří opravdu skvělý celek.

   Jeho jakási hudební svobodomyslnost a stále pozitivní myšlení jej svedly dohromady s mnoha naprosto odlišnými hudebníky. Od roku 2003 spolupracoval s mnoha hvězdami a hudebními ikonami jako Rolling Stones, Isaac Hayes, Mavis Staples, Freddie Mcgregor, Burning Spear, the Dave Matthews Band a stejně tak i s dalšími jako John Legend, Me’Shell Ndegeocello, Ivan Neville, Barrington Levy a třeba Wyclef Jean.

   Nyní již více jak rok spolupracuje se Buru Style. V počátcích bylo Buru Style uskupení, vedené bubeníkem Billem Carbonem a spojené láskou k bouřlivému dunění Nyahbinghi bubnů a částečně i Dub music. Od roku 2007 spolupracovali se zpěváky jako Dion Knibb, Ras Coley, Lady Lee, Ghanskou superstar Shashou Marley, či Haitským buřičem Ajanim. S Toussaintem začali "oficiálně" spolupracovat na jaře roku 2009.

   Toussaint a Carbone vytvořili vlastní hudební směs, která krásně vyjadřuje jak jejich vášeň a cit pro reggae hudbu a zároveň splňuje jejich představy o tom, jak by hudba měla vypadat. Plynule přecházejí od funkových částí přes dub a reggae až k jakýmsi duchovním baladám. To, co společně vytváří vzbuzuje v lidech radost stejně takovou, jakou měli oni sami při práci na své hudbě. Ve světě digitálních technologií a hudby ukazují, že i jejich "analogové" hudební kousky mají rozhodně lidem co nabídnout. Toussaint je skutečně jakýmsi ochráncem hudby a její duše.

   Nedávno Toussaint spojil své síly s I Grade Records - nezávislým roots reggae labelem známým především díky Midnite, Dezarie, Nyiorahovi a mnohým dalším - labelem, který "má cit pro roots reggae" hudbu. Spolupráce I Grade Records, Toussainta a Buru Style je dá se říci bezchybná a své první plody přinesla v druhé polovině roku 2010, kdy vyšlo album "Black Gold" obsahující skladby jako "Nobody Knows", "Roots In a Modern Time", "Black Gold" či "Unforgettable". No, uvidíme co dalšího z téhle spolupráce vzejde a čím nás překvapí příště.