Marley - dokument o legendě

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 16. 05. 2011

Díky Oskarem oceněnému režisérovi Kevinu Macdonaldovi my, fanoušci Boba Marleyho budeme moci nahlédnout do částečně mýty opředeného života a díla krále reggae. Dokument nesoucí název "Marley" by se měl objevit v září tohoto roku.


Robert Nesta MarleyTento dokument se zaměří na Boba Marleyho samotného a navíc také o reggae hudbu a její kulturní dopad po celém světě. O něco blíže se v něm pak autor zaměřuje na Ghanu, Švýcarsko, Japonsko, Velkoou Británii a Spojené státy. "Marley" bude prvním Macdonaldovým dokumentem o hudebníkovi, tak uvidíme čím nás překvapí.

Skotský režisér je ve světě znám například díky filmu Jeden den v září (v AJ One Day in September), jež získal Oskara za nejlepší dokumentární film, dále Pád do ticha (v AJ Touching the Void), který získal cenu Alexandera Kordy na cenách BAFTA a také díky filmu Poslední skotský král (The Last king of Scotland), který získal cenu BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší scénář.

Původně měl být režisérem dilmu legendární Martin Scorsese, ale vzhledem k jeho vytíženosti bylo v květnu 2009 rozhodnuto, že projekt převezme vítěz Oskara Jonathan Demme. Demme však projekt v srpnu 2009 také opouští a tak nakonec Steve Bing coby producent kontaktoval právě Kevina Macdonalda.

Kevin později uvedl pro The Sunday Gleaner následující: "Nemyslím si, že by doposud někdo udělal opravdu dobrý dokument o Marleym. Ano, je o něm už hodně filmů, ale žádný opravdu, opravdu dobrý. Bob žil fascinující život a tak jsem hledal nějaký čerstvý, nový pohled na jeho umění. Jeho hudbu slýcháme dnes každou chvíli na autobusových nádražích, v supermarketech a v podstatě po celém světě. Jaksi však zapomínáme na jeho poselství, poselství dobra. Takže abych porozuměl jeho umění, chtěl jsem se podívat na místo odkud tahle hudba pochází a co bylo jeho inspirací."

Macdonald byl na Jamajce dvakrát. Při svých návštěvách ostrova získal pro chystaný dokument rozhovory nejen s členy Marleyho rodiny, ale také s lidmi jako Bob Andy, Marcia Griffiths, Judy Mowatt, Neville Garrick, Desi Smith a jak sám dodal "skoro se všemi ostatními".

Podle Kevina bude dokument obsahovat i věci, které ani skuteční skalní fanoušci Marleyho neslyšeli popřípadě neviděli. Navíc prý budou na kameru mluvit i lidé, kteří o Marleym doposud nikdy a nikde nemluvili. Dokonce prý i Marleyho nevlastní sestra (společný otec), Constance Marleyová.

Důležité je i to, že dokument nebude zaměřen čistě jen na Boba Marleyho, ale i na kapely a poměrně dost lidí kolem, kteří mu pomohli dobýt svět - The Wailers, Bunny Wailer Peter Tosh a další...


Premiéra dokumentu by měla proběhnout na Torontském filmovém festivalu a poté by se měl objevit v kinech po celém světě. Tak uvidíme s čím na nás Steve Bing a Kevin Macdonald přijdou. Třeba budeme opravdu mile překvapeni.


Zdroj: www.jamaica-gleaner.com, Krista Henry