Jah Sun - léta práce a odhodlání

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 08. 04. 2012

Dává o sobě vědět čím dál víc, tak proč Vám o něm něco nenapsat. I přesto, že mě osobně zajímá více původní roots reggae, skladby z jeho alba "Battle the Dragon" mě oslovily a tak jsem se rozhodl si o něm něco najít. A když už jsem byl v tom hledání, řekl jsem si proč se  nepodělit o informace i s Vámi.

Jah SunJah Sun, vlastním jménem Jason McCommas, ukázal co se v něm skrývá a za poměrně krátkou dobu se stal jednou z největších reggae hvězd Kalifornie. Prvním krokem jeho hudební kariéry byly jeho účasti a vítězství v Hip-Hopových "freestyle battles". V jednom z rozhovorů přiznal, že mu tyhle soutěže daly hodně zkušeností a odhodlání jít vlastní cestou. Našel se v reggae hudbě a jejím kombinování s dalšími styly. A právě tím včetně jeho spolupráce s několika jamajskými zpěváky se dostal do povědomí posluchačů po celém světě. Jmenovat bych mohl například skladbu "No Bones No Blood" na níž kromě něj najdete Ras Attituda a Lutan Fyaha. Zkrátka, tenhle rodák z Humboldt County v Kalifornii kombinuje zvuky hip-hopu, reggae a world music s texty věnujícími se globálním a sociálním problémům a doufá, že se mu povede povzbudit a inspirovat lidi kolem aby se snažili využít svého potenciálu, pomáhali ostatním a žili zkrátka lepší a naplněnější život.

Ve své hudbě přináší každému z posluchačů něco. Od hip-hopových explozí, přes čistě roots reggae prvky a jakési melodické balady až k dancehallovým kouskům. Bez ohledu na styl či "škatulku" se jeho hudba nese na pozitivní vlně s respektem a laskavostí ke všemu a všem.

Jak už to tak bývá, u umělce kombinujícího styly, získal si Jah Sun uznání i jinde než na reggae scéně. V roce 2006 byl nominován v kategorii "Hip-Hop singl roku" v LA Music Awards. Téhož roku se i jeden z jeho singlů dostal do MTV Hit show. Prozatím si však nejvíce pozornosti ve světě získal právě hitem "No Bones No Blood", jež jsme jmenovali výše.

Jah Sun vystupoval v Itálii, Španělsku, Švédsku a napříč celými Spojenými státy, spolupracoval s dalšími zpěváky zvučných jmen na několika hitech, například s Alborosiem (skladba "Ganjah Don"), s Queen Omegou (skladba "Meditation"), s Perfectem a Stevie Culturem (skladba "Do Good") a na poslední zveřejněné skladbě "Heart Like a Lion" s Peetah Morganem a navíc nedávno vydal nové album pojmenované "Battle the Dragon".


A co o něm nebo jeho hudbě napsali jiní?

'Jan Sun bere svou hudbu opravdu vážně, své druhé album "Battle the Dragon" vydal na svém vlastním labelu Jah Sun Music. Tohle album je skvěle připravenou porcí roots reggae, hip-hopu a dancehallu. Čím víc jeho věci poslouchám, tím víc mi připomíná americkou "verzi" Gentlemana. Ačkoliv pochází ze severní Kalifornie, umožňuje nám určitý pohled na Jamajku a nejen její problémy, pohled který možná určí směr kudy se bude ubírat budooucnost reggae hudby.'
RudeboyReggae.com


'Ty skladby pramení z poznání rastafariánské víry, ale současně z vlivů všemožných dalších duchovních praktik a pocitů a mají velkou sílu. Dost velkou nato, aby nesla jeho zpěv a styl zpěvu... Vibrace proudí, poselství je silné a hudba je čistá.'
Reggaeville.com

'Jah Sun je prostě takové Kalifornské rapující reggae šířící se do světa. jeho tvrdá práce a odhodlání ho dostala na zcela jinou, nesrovnatelnou úroveň což je nezřetelnější právě na albu "Battle the Dragon", na albu vynikajícím od začátku do konce.'
DJ Child z Project Groundation