Zpěvačka a aktivistka Jah9

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 04. 07. 2012

Zpěvačka, textařka a aktivistka Janine "Jah9" Cunningham se narodila v Montego Bay 23.května 1983 avšak větší část svého dětství prožila ve Falmouthu. Její otec je baptistickým duchovním a její matka učitelkou. Ukazuje nám jak může vypadat spojení staré bluesové školy s uvědomělými, často velice jasně cílenými texty. Se sobě vlastní jedinečnou energií skrze hudbu předává lidem své poselství.

Jah9 CunninghamJanin hlas a hudba jsou jakýmsi symbolickým mostem, propojením Jazzových melodií Billie Holidayové a Niny Simone se Sizzlovými dancehallovými "výkřiky" a Dubovými rytmy Augusta Pabla. Svůj hlasový projev a textařské umění zdokonalovala během svého působení v undergroundu. V podstatě až do doby kdy si jí všimli lidé jako Donovan Bennett (Don Corleon Records), Rory Gilligan (Stone Love International) či Beres Hammond (mimojiné Harmony House Music).

Její očekávané album, které by mělo vyjít v letošním roce nám blíže představí Janine ve všech jejích podobách, nikoliv jen jako zpěvačku. Jejím prvním výraznějším úspěchem byl singl "Warning", jež si získal mezinárodní pozornost a mimojiné byl německým magazínem RIDDIM zvolen písní roku.

Svůj hlas Janine používá převážně k tomu, aby upozornila na mnohé nešvary společnosti. Zdůrazňuje také potřebu duchovního růstu všech lidí, včetně sebe samé. A jak zmínila ve svém singlu "Designer", je prý projektantem který se věci věnuje od prvního návrhu až po jeho konečnou realizaci. Nemá prostě ráda nedokončené či nedomyšlené věci a snaží se držet vlastní osud pevně v rukou.

Během svých živých vystoupení prý ráda pozoruje publikum a jeho reakce. Právě publikum je jí totiž velkou inspirací a proto se snaží lidem vše vrátit ve své hudbě. Jednoduše lidem otevře svou mysl. Já sám jsem její hudbu objevil před několika dny a musím konstatovat, že je opravdu "návyková" neboť ji poslouchám stále více. Uvidíme s čím přijde na chystaném albu. A pokud byste si od Janine rádi poslechli něco více než pár songů na youtube, na jejích stránkách je zdarma ke stažení jakási malá ochutnávka, projekt z produkce Rory Gilligana. Jmenuje se "9mm (Message Music)".

A na závěr opět jednu ukázku: