Jimmy Cliff má stále čím překvapit

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 25. 07. 2012

Když Jimmy Cliff vydal na konci loňského roku své EP pojmenované "Sacred Fire", mnohé překvapil. Je to sice už více jak 40 let, kdy vydal své první album, ale viditelně má tenhle "čtyřiašedesátník" stále dost energie.

Jimmy Cliff - RebirthVýše zmiňované EP bylo prvním studiovým albem po zhruba sedmi letech (od vydání alba "Black Magic") a stejně jako nové album "Rebirth" jej produkoval Tim Armstrong z Rancid. Ono totiž tohle EP je v podstatě takovou ochutnávkou k právě vydanému albu. Kromě skladeb, které jsou i na albu "Rebirth", na něm najdete ještě jednu zajímavou verzi, která se však na albu neobjevila. Je to skvělá verze skladby "A Hard Rain’s a-Gonna Fall" půdovně od Boba Dylana.

Nebude nejspíš náhoda, že Jimmy na svém EP, ale i albu "Rebirth" má verze skladeb od punkových kapel. Jmenovitě jde o skladby "The Guns of Brixton" původně od The Clash a "Ruby Soho" právě od Rancid. Byl to právě Jimmy Cliff a film The Harder They Come, který ovlivnil mimo jiné i spoustu muzikantů po celém světě. V textu první zmíněné skladby dokonce figuruje jméno Ivan, což bylo jméno hlavního hrdiny zmíněného filmu. A skutečně, když Paul Simonon psal skladbu "The Guns of Brixton", použil záměrně tohle jméno.

V Anglii se punková a reggae scéna v počátcích silně ovlivňovaly a podporovaly. Pro mnohé majitele klubů nebylo myslitelné, že by dali prostor oněm lidem s podivnou vírou a ještě podivnějším účesem (myšleno rastafariány). Podobné to bylo i s punkem a tak mnohé britské reggae kapely zpočátku vystupovaly na koncertech společně s kapelami punkovými. Příkladem mohou být The Cimarons nebo Steel Pulse, kteří svou kariéru právě tímhle způsobem odstartovali. O vztahu punku a reggae v Anglii můžete najít poměrně mnoho informací. A nejčastěji na toto téma mluví DJ a režisér Don Letts (punkrock/reggae), který se na toto téma zmínil i v dokumentu Dub Echoes.

Tim Armstrong na adresu Jimmyho poznamenal: "Jimmy je jedním z mých hudebních vzorů, velice mne ovlivnil a v podstatě celá má dosavadní tvorba byla reakcí na jeho hudbu." Asi proto byla první nahrávanou skladbou ve studiu skladba "Ruby Soho", k níž později sám Jimmy uvedl: "do té chvíle jsem neměl tušení, že jde o jednu z Timových písní, ale líbila se mi a neměl jsem tak problém se s ní sžít."

Co dodat závěrem? Snad jen, že Cliffovi spolupráce s Timem Armstrongem viditelně svědčí a tak snad neskončí "znovuzrozením", ale přinese i další plody. Tohle album je totiž dle mého jedním z nejlepších reggae alb co se v poslední době objevily.

Skladby:
01. Bang
02. World Upside Down
03. One More
04. Cry No More
05. Children's Bread
06. Guns Of Brixton (The Clash)
07. Reggae Music
08. Outsider
09. Rebel Rebel
10. Ruby Soho (Rancid)
11. Blessed Love
12. Ship Is Sailing
13. One More (Alternate Version)