Report - Right News Music Garden 2012

Autor: [redakce] <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 29. 07. 2012

Včera proběhl další ročník festivalu Right News Music Garden organizovaný našimi přáteli z Rightnews.cz. Po všech ročnících, které se nám časově kryly s jinými akcemi a povinnostmi jsme se konečně mohli podívat do zahrad Týneckého společenského centra.


Toto centrum je památkovým objektem s velkou historickou hodnotou. Na počátku 19.století fungovalo nynější společenské centrum jako manufaktura v níž se vyráběla známá týnecká kamenina. V pozdější době jej pak Ferdinand d'Este nechal přestavět na hotel. Dnes je budova nedílnou součástí kulturního dění v Posázaví a v jejím areálu se konají akce pro děti a mládež, koncerty, divadelní představení a festivaly, mezi než patří již několik let právě i reggae festival Right News Music Garden.

Vyrazili jsme z Prahy, počasí nám přálo, a tak jsme chvilku po třetí hodině, kdy festival začínal, dorazili na místo. Do jednoho z historických center Posázaví. Město Týnec má totiž opravdu bohatou historii. Jedny z nejstarších zpráv o Týnci a týneckém hradě pocházejí z roku 1318. Archeologické nálezy v Týnci a jeho okolí však dokládají osídlení oblasti již v 8. až 10.století. Místo mělo svůj význam nejspíše proto, že tudy vedly obchodní stezky Posázavím a do Prahy. A z kulturního hlediska má pro Posázaví stále velký význam...

I přes nepříliš povzbudivou předpověď počasí se sešlo poměrně dost lidí. Tak nějak jsme doufali, že se meteorologové spletli a že nám počasí bude i nadále přát. Nestalo se tak. Po vystoupení ExT bandu a cca půlce vystoupení olomouckých Homebwoy Rastas nám příroda ukázala onu druhou tvář. Přišla bouřka a průtrž mračen, které nakonec způsobily výpadek proudu. Návštěvníci se pak povětšinou přesunuli do budovy společenského centra, kde se mezitím rozjela menší bubenická session s binghi bubny, djembe, bongy a semtam se k ní připojily i dvě didgeridoo. Člověk si až v určité chvíli uvědomí jak moc je na elektřině závislý a hledá a přemýšlí "co bez ní dělat". Mnohým tato změna nijak zvlášť nevadila a mnozí ji, řekl bych, přijali s nadšením a svou energii vložili právě do rytmu bubnů.
 
Nicméně, déšť se přehnal, elektřina znovu fungovala a tak Homebwoy rastas dokončili své vystoupení a po nich se na pódium nakonec mohli vrátit ExT band společně s muzikanty z jiných kapel. Jak bylo napsáno na stránkách festivalu, "přímo na místě tak vznikla spontánní a zajímavá fúze několika kapel". Na vedlejší menší stagi zatím pro některé návštěvníky rozjížděli DJ's z Rádia Rastafari svůj set. A v jednom ze sálů společenského centra zas lidem hráli lucemburští Plemm Plemm sound jejichž fotografii však nemáme.

Sečteno a podtrženo: I přes částečnou nepřízeň počasí bereme tuhle akci za opravdu vydařenou a doufáme, že se zúčastníme i v letech příštích...


Lidé Areál Areál
ExT band ExT - Regenerátor a Koudelka ExT band
ExT band ExT band ExT band
Lidé I děcka se vydováděly ExT band
Kamarád a dobrovolník Svišť Svišť Houslista, host ExT bandu
ExT band ExT band ExT band
Ras Cyrdaman z Jah Army Lidé Lidé
ExT band ExT band Homebwoyrasta
Homebwoyrasta Homebwoyrasta Homebwoyrasta
Homebwoyrasta Homebwoyrasta King Sound Steppaz
King Sound Steppaz Kaya, Jahtecky a část Homebwoyrastas Milovníci dobré hudby :)