Marcia Griffiths vydala album plné duetů

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 11. 11. 2012

Dostalo se mi možnosti poslechnout si nové album Marcii Griffiths pojmenované "Marcia Griffiths and Friends" a musím říci, že jde o opravdu povedený hudební kousek. A určitě to není jen těmi přáteli, kteří s Marciou na tomhle albu spolupracovali. Namátkou bychom mohli zmínit třeba Busy Signala, Exco Leviho, Peetah Morgana či Bunny Ruggse.


Marcia Griffiths and FriendsPodobně jako Jimmy Cliff i Marcia si mezi vydáním dvou alb dala sedm let pauzu. A jak zmínil například server Reggaeville, rozhodně to nebylo na škodu. Dvojalbum, které vydala v letošním roce rozhodně stálo za těch sedm let čekání. Koneckonců nejde o nějakých dvanáct až patnáct skladeb jak tomu obvykle bývá, ale rovnou o pěknou nálož osmatřiceti skladeb ve spolupráci s mnoha dalšími skvělými hlasy nejen jamajské hudby. Říkám nejen, a to proto, že se na albu po boku Marcii objeví například i Gentleman, který jak jistě víte, z Jamajky není.

Na dvojalbu najdete například tři skladby s Beres Hammondem, jednu s Johnem Holtem, pět s Buju Bantonem nebo tři další s Tony Rebelem. Ačkoliv je Marcia mnohými považována za jednu z nejlepších jamajských zpěvaček, její předchozí album "Shining Time" vydané v roce 2005 mě osobně nijak zvlášť neoslovilo. Je možné, že právě spolupráce s dalšími umělci je tím, čím si mě získalo právě ono poslední album. Například skladbu "Sense of Purpose" jsem si musel pustit hned několikrát, jelikož spojení hlasu Marcii a Bunny Rugse se opravdu krásně poslouchá. 

Marcia má za sebou už pořádný kus práce, ono čtyřicet let na scéně "nějaké" y plody přinese. Jak jistě víte, asi nejdůležitější v její kariéře byla doba, kdy cestovala a vystupovala s Bobem Marleym & The Wailers coby členka I-Threes. A poté již jako sólistka nahrála a vydala song "Electric Boogie" s nímž zabodovala v hitparádě Billboard Reggae chart (song pro ní napsal Neville Livingston). Během své kariéry však nepracovala jen na sólových projektech, zazpívala si například s Cutty Ranksem, nebo Bobem Andym s nímž v roce 1977 nahrála i album "Bob Andy & Marcia Griffiths - Kemar".

Možná i tyto úspěšné duety v průběhu její kariéry byly tím, co Marciu přimělo nahrát u VP Records dvojalbum duetů s tolika dalšími reggae zpěváky. Mnoho zahraničních serveru se shoduje na tom, že mezi nejlepší skladby na albu patří "Knew You Were Waiting For Me" (s Duane Stephensonem) a "When The Lights Are Low" (s Johnem Holtem). Mě osobně nejvíce překvapily dvě skladby, kde Marcia zpívá s Bunny Rugsem, zpěvákem kapely Third World, a to "Sense of Purpose" a "Really Together" a pak skladba s Peetah Morganem "Just You And Me". Patříte-li mezi milovníky reggae a lovers rocku, rozhodně by tohle album ve Vaší sbírce chybět nemělo.


Skladby:

CD 1 :
01. Keeping It Real (feat. Busy Signal) 
02. I See Love (feat. Buju Banton)
03. Desperate Lover (feat. Gentleman)
04. Love Is A Treasure remix (feat Exco Levi)
05. Childish Games (feat. Buju Banton)
06. Dearest (feat. Sanchez)
07. Just You And Me (feat. Peetah)
08. Sense Of Purpose (feat. Bunny Ruggs)
09. Knew You Were Waiting For Me (feat. Duane Stephenson)
10. When The Lights Are Low (feat. John Holt)
11. It's Not Too Late (feat. Beres Hammond)
12. If You Give Me Your Heart (feat. Freddie Mcgregor)
13. Round And Round (feat. Queen Ifrica)
14. Number One (feat. Gregory Isaacs)
15. Nothing's Gonna Stop Us (feat. Daville)
16. Riddim Affi Roll (feat. Lady G)
17. Oh No Not My Baby (feat. Zumjay)
18. Loving Jah (feat. Tony Rebel)
19. Want Love (feat. Tanya Stephens)

CD 2 :
01. Stand By Your Man (feat. Assassin)
02. If Only You Knew (feat. Mickey Spice)
03. All My Life (feat. Daville)
04. Undying Love (feat. Anthony B)
05. A True (feat. Richie Stephens)
06. Woman (feat. Lady G)
07. Check It Out (feat. Tony Rebel, Cutty Ranks, Buju Banton)
08. Half Idiot (feat. Cutty Ranks)
09. Things Not So Right (feat. Tony Rebel)
10. Live On (feat. Beres Hammond)
11. Closer (feat. Buju Banton)
12. Really Together (feat. Bunny Ruggs)
13. Give Me Your Loving (feat Cutty Ranks)
14. It's Not Funny (feat. Bunny Ruggs)
15. Special Gift (feat. Lt. Stitchie)
16. Ebony and Ivory (feat. Bob Andy)
17. Stepping Out Of Babylon (feat. Tony Rebel, Cobra, Beenie Man, Buju Banton)
18. Watch Out For That (feat. Beres Hammond)
19. Ready To Go (feat. Tony Rebel)