Black Roots a jejich militantní pacifismus

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 31. 01. 2014

Kapelu založili v Bristolu roku 1979 Errol Brown (zpěv), Delroy O'Gilvie (zpěv), Kondwani Ngozi (conga, zpěv), Jabulani Ngozi (kytara, zpěv), Carlton Smith (klávesy, zpěv), Cordell Francis (kytara), Trevor Seivwright (bicí) a Derrick King (baskytara). velice záhy se spolu s ostatními zde již zmiňovanými kapelami stali hnací silou vznikající britské reggae scény. Jako jedni z prvních reggae muzikantů v Anglii se také objevili v televizním vysílání britského Channel 4 a jeho show Rockers Roadshow.

Black RootsV podstatě necelý rok po založení kapely již cestovali a koncertovali napříč celou zemí a dávali lidem zakusit své roots "militantního pacifismu", jak jejich vystoupení později označili někteří hudební kritici.
 
Ačkoliv stále koncertovali, či možná právě proto, své debutové album "Black Roots" vydali až čtyři roky po vzniku kapely, tedy v roce 1983. A bylo to právě toto album, díky němuž se natrvalo usadili na britské hudební scéně.

Jejich druhé album pojmenované "The Frontline" (1984) obsahovalo kromě skladeb jako "Blackheart Man" či "Struggling" také skladbu stejného názvu jako album samotné. Tahle skladba byla původně vytvořena na žádost televize BBC k jejich komediální sérii totožného jména. A v podstatě i celé to album vzniklo díky BBC Records, stejně jako další album "In session" vydané o rok později, tedy 1985. Tahle alba však nedosáhla u fanoušků takového úspěchu jako album debutové.

Oproti tomu další album s názvem "All Day All Night" jehož produkci měl na svědomí Mad Professor se dočkalo mnoha pozitivních ohlasů a také nejspíš právě toto album a koncerty po něm následující vyvolaly u fanoušků potřebu mít doma nějaký záznam z živého vystoupení. Prosby kapela vyslyšela a po vydání "Ina Different Style" (1987-8) zpracovala a vydala živý záznam z Moles klubu ze 22.září 1988 pojmenovaný "Live Power".
 
Na dlouhou dobu posledními reggae alby kapely se stala, nepočítáme-li kompilaci "On the Frontline" (2004) od Makasoundu, alba z roku 1990 a 1993 pojmenovaná "Natural Reaction" a "With Friends" (spolu s Dub Judah, Trevorem Dixonem a dalšími). Poněkud paradoxní je, že zrovna jedno z posledních alb kapely je mezi posluchači reggae hudby poměrně známé, ačkoliv ostatní hudební počiny kapely je většinou míjí.

Další tvorba kapely Black Roots se pak ubírala směrem k dub music. Výsledkem toho jsou alba "Dub Factor: The Mad Professor mixes" (1991), "Dub Factor 2: The Dub Judah Mixes" (1994) a "Dub Factor 3: Dub Judah & Mad Professor Mixes" (1995) přičemž poslední zmiňované bylo posledním albem a následovalo jej ukončení činnosti kapely.
 
Počátkem roku 2012, tedy po téměř sedmnácti letech, se však členové kapely sešli a oznámili světu, že zvažují návrat na scénu. Mnozí zřejmě pochybovali, zdali se nejedná o nějakou tu novinářskou kachnu, vždyť přecijen sedmnáct let je poměrně dlouhá doba. Ovšem na konci téhož roku kapela mnohým zavřela ústa nahráním a vydáním alba "On the Ground" obsahujícího úplně nové skladby. 

Po vydání výše uvedeného alba odehrála kapela sérii koncertů po Velké Británii i Evropě a ohlásila přípravu dubové verze alba. Ta vyšla o zhruba 4 měsíce později pod jednoduchým názvem "On the Ground in Dub" a mohu-li ji sám zhodnotit, je ještě lepší než album z něhož vychází a možná bych jej mohl označit za to nejlepší co Black Roots vytvořili.


"Pokud Vám někdo řekne, že neexistuje nic jako dobré britské reggae,
řekněte mu ať si nejprve poslechne Black Roots" (John Peel)
 
"Zcela otevřeně, Black Roots jsou další velkou nadějí na kvalitní
reggae v této zemi" (John Futrell, Black Echoes)Zajímavost: Na albu "On the Ground" se sešli všichni čtyři původní zpěváci jež v kapele působili a dva kytaristé původní sestavy kapely. Tedy šest z osmi původních členů.


Autor fotografie: Paul Townsend