Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 99 nalezených)
Vydáno dne 30. 03. 2014 (3376 přečtení)
Tak jako jsem již psal o nepokojích v Notting Hill, díky nimž se v podstatě semkli přistěhovalci v Anglii a následkem toho byl mimojiné vznik anglické rasta komunity, rozhodl jsem se sepsat něco více o události označované jako masakr v Coral Garden, či "Bad Friday" tedy špatný pátek. V jednom starším článku jsme se tohoto tématu již dotkli, ale myslím si, že stojí za to jej více rozvést.
Vydáno dne 29. 03. 2014 (3102 přečtení)
Tato důležitá bitva první Italsko-Etiopské války se odehrála dne 1.března 1896 a dnes je to tedy již 118 let. Bitva hraje zásadní roli v nejen Etiopské ale i Africké historii. Konflikt, který tato bitva v podstatě ukončila započal o rok dříve, když Italská vojska vpadla do nezávislé Etiopie s cílem si ji podrobit a rozšířit tím italské koloniální území.
Vydáno dne 03. 03. 2014 (4572 přečtení)
Není to tak dávno co jsem byl požádán o pomoc s jednou prací, zaměřenou tematicky na rastafariánství. Ve své podstatě šlo o zodpovězení několika otázek na dané téma. Během zodpovídání dotazníku mne napadlo, že by mohlo být více než zajímavé pohlédnout na něj z poněkud jiného úhlu.
Vydáno dne 02. 12. 2013 (3392 přečtení)
Dne 13.listopadu 2013 nařídil soudce Vashti Chatoor ve Spanish Town, že všichni rastafariáni i nadále přebývající na Pinnacle, dle spisu "na pozemku č.199", musí tento prostor nejpozději 21.ledna 2014 vyklidit.
Vydáno dne 05. 11. 2013 (3918 přečtení)
Mnozí lidé píší o rastafariánství, ale příliš se nezajímají o jeho prvopočátky. Člověk, o kterém bychom dnes mohli mluvit jako o jednom z nejpovolanějších, Barry Chevannes (vystudoval sociologii a kulturní antropologii), se rastafariánství věnoval jako celku po mnoho let. Kromě mnoha dalších aktivit vydal či spolupracoval na vydání několika publikací na dané téma (jedna z nejznámějších je Rastafari: Roots and Ideology). Profesor Chevannes zemřel v roce 2010 ve svých sedmdesáti letech a In Memoriam mu byla udělena cena za celoživotní dílo.
Vydáno dne 10. 08. 2013 (4269 přečtení)
Když se člověk zblízka podívá na instituci manželství, nutně si musí uvědomit, že její obřady a vůbec vše kolem nejsou ničím jiným než vynálezy společnosti. Ale láska, která vzniká mezi mužem a ženou je přeci důležitější než všechny dokumenty a společenské obřady stvrzující svazek.
Vydáno dne 04. 04. 2013 (6157 přečtení)
Proč je v rastafariánství patrný tak silný vliv hinduismu oproti například africkým nebo čínským prvkům? Je to proto, že po zrušení otroctví v Británii a jejích koloniích na Jamajku připlulo na britských lodích mnoho přistěhovalců z Indie. Většinou šlo o dělníky, kteří začali pracovat na cukrových plantážích. A nepřivezli si s sebou jen své náboženství, ale také rostlinu konopí (slova "ganja" a "chillum" pocházejí právě z hindštiny).
Vydáno dne 19. 03. 2013 (4404 přečtení)
Evropští misionáři přinesli v době kolonialismu křesťanství do mnoha částí Afriky. To však nebyl případ Etiopie. Etiopie, tehdejší Habeš byla po Arménii pravděpodobně druhou říší, jež přijala křesťanskou víru a to skrze učení Svatého Frumentia z Tyru během 4.století. Existují důkazy o tom, že se křesťanství v zemi velice dařilo.
Vydáno dne 19. 01. 2013 (5897 přečtení)
Bitva u Maychew taktéž známá jako bitva u Mai Ceu byla jednou z posledních bitev na severní frontě během druhé Italsko-Etiopské války. Masakrem jsem ji nazval záměrně neboť nedostatečně vyzbrojená, dá se říci spíše nevyzbrojená Etiopská armáda se zde postavila více než dvojnásobné a navíc vyzbrojené přesile Italské armády.
Vydáno dne 07. 10. 2012 (3935 přečtení)
Califia (nejspíše z Arabského "Caliph", v evropském pohledu chápáno jako král/vládce) byla legendární královnou Amazonských válečnic a bývá spojována s mýtickým ostrovem California. Americký stát California, podobně jako mexické státy Baja California a Baja California Sur, jsou taktéž pojmenovány po této královně.
Vydáno dne 30. 06. 2012 (3276 přečtení)
Nanny byla na počátku 18. století jedním z Maroonských vůdců, podobně jako Cudjoe či Quaco. Patřila, stejně jako oba jmenovaní vůdci, ke kmeni Ashanti. Byla známou pro své výborné vůdčí a vojenské schopnosti, ale i pro své odhodlání a to jak mezi Maroony tak na mezi britskými osadníky a vojáky. Pro Maroony se stala symbolem jednoty a síly, snažila se totiž sjednotit Maroony a jejich postup v boji s Brity.
Vydáno dne 18. 03. 2012 (4971 přečtení)
Po druhé světové válce potřebovala Velká Británie pracovní síly pro obnovu válkou zničeného průmyslu. A nejjednodušší cestou se zdálo být otevření vlastních hranic pro všechny, kteří žili na území Commonwealthu. A tak se během padesátých let do Anglie dostalo mnoho lidí z Karibiku, včetně Jamajky. Na mnoha místech však byli lidé přímo najímáni na určitou práci, na Jamajce nikoliv.
Vydáno dne 04. 03. 2012 (4727 přečtení)
"Rekultivace africké identity se vyvinula do celosvětového kulturního, náboženského a politického hnutí." Nejznámější tváří rastafariánského hnutí byl, je a bude bezpochyby Bob Marley. Přesto hnutí, které má více než jeden milion příznivců, "není o zpěvu reggae," říká Jake Homiak, kulturní antropolog v Národním muzeu Smithsonian museum of Natural History. "Je to nesmírně hluboká zakořeněná touha po návratu ke svým kořenům."
Vydáno dne 01. 12. 2011 (5567 přečtení)
Prvním místem, kde se Češi mohli setkat s Etiopií (tehdy Habeší) byla Kniha Knih, Bible. Avšak nebyla jediným místem. Tím dalším byly spisy z cest Cosmy Indikopleusta, mnicha ze sinajského kláštera, rodáka z Alexandrie (někdy kolem roku 535 našeho letopočtu).
Vydáno dne 16. 11. 2011 (5657 přečtení)
Termín Nyahbinghi byl poprvé užit jako označení pro kult v oblasti Jižní Ugandy a Severní Rwandy někdy kolem roku 1700. První misionáři a antropologové tyto Ugandské/Rwandské kulty takto pojmenovali údajně proto, že byly založeny na uctívání bohyně či ducha jménem Nyabinghi. K uctívání sloužil tanec stejně dobře jako náboženské seance.