Reggae a Ska >> Bob Marley - I Shot the Sheriff

Bob Marley - I Shot the Sheriff

Vydáno dne 22. 07. 2009 (5118 přečtení)
   Dnes píši o skladbě, jedné z nejznámějších skladeb, protože když se řekne Bob Marley, každému se ihned vybaví "No Woman No Cry", "Could You Be Loved" a nebo právě "I Shot the Sheriff".


Bob Marley - Live in Massey Hall   Tato skladba byla na tracklistu téměř celou dobu během koncertů po Americe, Evropě a v Oceánii v letech 1975 až 1980.

   Song je z roku 1973. Bob část melodie a samotného textu upravil. Původně se skladba měla jmenovat "I shot the policeman". Říká se, že skladbu pozměnil na konečnou "I shot the sheriff" až když si ji jen tak začali zpívat spolu s Alanem Colem a Lee Jaffem na jedné z mnoha pláží nedaleko Kingstonu. Jsem přesvědčen, že takhle zní skladba lépe. I když vyšla na desce Burnin' v roce 1973, na Track listech koncertů z Burnin' turné té doby se nevyskytla ani jednou. Možná by ji Bob ani živě nezpíval a upadla by do zapomnění, kdyby ji nepřezpíval Eric Clapton, který s ní měl obrovský úspěch nejen v jamajské hitparádě, ale hlavně v USA kde za ní dostal zlatou desku a prodalo se více než milion kopií. Zajímavostí je fakt, že Bobova verze byla v jamajských rádiích zakázána vysílat.

   A další zajímavost. Dívám se na tracklisty různých Bobových slavných koncertů a tato skladba, i přesto že by se tam hodila, se tam zkrátka téměř nevyskytuje. Smile jamaica ('76), Carib Theatre ('74), Reggae Sunsplash ('79), One Love Peace Concert ('78), Amandla Festival ('79). Jen na Wonder Dream koncertu ('75) a to jen proto, že si Stevie Wonder, když ji začal hrát se svou kapelou, nechal na podium Boba přizvat. Jen na slavném koncertě v Zimbabwe ('80), avšak jen na tom prvním kde skladbu po necelých dvou minutách přerušila střelba policie a slzný plyn – tím byl předčasně ukončen i samotný koncert, jež se po této události přesunul na příští den (byl natáčen místní televizní společností) kdy se již skladba neobjevuje.

Bob Marley - Live in Massey Hall

   Závěrem chci položit jednu otázku. "Je tato skladba tedy opravdovou klasickou záležitostí?" K poslechu jsem vložil tuto skladbu z Torontské Massey Hall (8.6.1975) kde ji Bob poprvé, s dvouletým zpožděním představil veřejnosti, viz fotografie výše.


Váš Eboko

  Související články:


[Aktuální známka: 1,67 / Hodnoceno: 6x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera