Reggae a Ska >> Bob Marley - Lyceum Balroom '75

Bob Marley - Lyceum Balroom '75

Vydáno dne 03. 04. 2010 (4434 přečtení)
   Vy, kteří pravidelně čtete mé články, jste se dozvěděli o tom co se odehrálo 17/18.7.1975. Snad jsem Vám i rozšířil obzory tím, že jsem doplnil originál desky o kompletní verze skladeb "Lively Up Yourself" a "Get Up Stand Up" a zmínil jsem i ze kterého archívu ony skladby pocházejí.


   Psal jsem i o tom, že skladba "Stir It Up" je přidána na další živé album Babylon By Bus. Dnes bych chtěl mluvit o téměř 35 let starém, avšak pro mne v tomhle čase nově nalezeném archívu ze dne 17.7.1975.

Bob - Balroom '75 ticket   Mám skvělý pocit, když vím o všem co předcházelo desce LIVE!!! Oba tyto koncerty ze kterých se později zformovalo toto, řekněme nejklasičtější, Bobovo živé album mají svá specifika. Pro mě, jakožto zapáleného sběratele, je daleko cennější materiál z obou archívů než deska samotná (když mám to co předcházelo, nesestříhané a v originální zvukové kvalitě). Koncert o kterém des mluvím možná vyniká (pro někoho) svou délkou přes 90.minut, přesto z něj byly vybrány pouze dvě skladby "Trenchtown Rock" a "Them Belly Full". Podle mě můžete na tomto archívu nalézt i zajímavější skvosty, jakými jsou například verze skladeb "Slave Driver" (zde) "Midnight Ravers" (zde) či mocnou verzi "Talking Blues" (zde), které sice Bob s The Wailers na Natty Dread turné hrál často, nicméně později je jen těžko objevíte.

   Koncert začínal skladbou "Trenchtown Rock" a řekl bych že jej zakončovala již zmiňovaná skladba "Talking Blues". Bob věděl, že se z obou koncertů vybere materiál pro nové album. A nejspíš i proto je Bob s kapelou zahrál v obzvláště nezvyklém pořadí, což má mimo jiné svůj půvab.

   Aby měl archív ze 17.7. na oko lepší vzhled, jeden z prvních vlastníků kopie zřejmě přidal k show 3 skladby, které rozhodně nepochází z Lycea. Nevím přesně kdo tak učinil, nicméně myslím si že se snažil zachovat ráz Natty Dread turné alespoň takhle. Myslím si, že ten kdo má archívy právě tohoto turné nastudované to pozná aniž bych musel zmiňovat, že skladby "Bend Down Low" a "So Jah Seh" pochází z první show turné z torontské Massey Hall (6.8.) a závěrečná skladba "Get Up Stand Up" je z Newyorského Manhattan Center (21.6.).

Bob Marley live at Balroom '75 Bob Marley live at Balroom '75

   Závěrem vkládám verze skladeb "Kinky Reggae" (zde), famózní a možná nejhezčí verzi (kterou jsem kdy slyšel) "I Shot the Sheriff" (zde) a také "Rebel Music" (zde) při které Bob hlásí členy kapely, přičemž tak uprostřed této skladby nikdy předtím ani potom neučinil. Tyto verze zaslouží pozornost, jsou skvělé. Nicméně, udělejte si o tom vlastní názor. Fotografie v článku pocházejí buď z 17.nebo z 18.července , nevím přesně. Na vaše otázky rád odpovím v diskuzním fóru na mém webu nebo klidně i zde.


Váš Eboko


  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 4x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera