Ethno >> Brumle alias "židovská harfa"

Brumle alias "židovská harfa"

Vydáno dne 21. 05. 2005 (9580 přečtení)
Brumle je starobylý nástroj, jehož stopy vedou až do jihovýchodní Asie – právě tam se kdysi hrálo na podobné nástroje vyrobené z bambusu.

KhomusKovovou brumli znali už staří Římané. Její dávný název, který se někde dodnes používá – hlavně v severní Anglii, Skotsku a Irsku – je „trump“. V evropských zemích byla brumle celkem běžná, právě odtud si ji do Ameriky přivezli první osadníci. Měli ji pro svou zábavu a také se dala výhodně měnit s Indiány za různé věci potřebné k životu. V Americe nazývají brumli „jaw harp“ nebo „jew’s harp“. Brumle sestává ze dvou částí: otevřeného tvarovaného rámečku a pružného kovového jazýčku procházejícího středem rámečku. Hráč drží brumli většinou v levé ruce a pevně ji tiskne proti zubům – horní volný konec kovového rámečku proti horním zubům a dolní konec proti zubům spodním. Ukazovák pravé ruky brnká na konec jazýčku, který volně kmitá uprostřed rámečku.To vytváří charakteristický tón. Ústní dutina tu funguje jako rezonátor i zesilovač. Přemísťováním jazyku, tvarováním ústní dutiny a změnami intenzity dýchání se mění výška a síla tónu.

Je mnoho různých tvarů a velikostí tohoto nenáročného nástroje. Rozhodnete-li se pro brumli, můžete vybírat z laciných továrních výrobků nebo pátrat po precizních ručně vyrobených brumlích v duchu dávných tradic. „Král country music“ Roy Acuff zastává názor, že malé brumle laděné do A – vyrobené nejspíš v Rakousku před 2. světovou válkou – byly nejlepší. Vyzkoušejte někdy hru na brumli, je to docela zábavné. Začátečníkovi to může znít neuvěřitelně, ale zkušený hráč na ni dokáže bez problémů hrát melodie písní.

Grumle, brumle, rusky "vargan", maďarsky "doromb", německy "maultrommel", polsky "drumla", chorvatsky "drobbulja", rumunsky "drimba", anglicky "djushard". Děcka na moravské dědině tomu říkali brumajzl, a pan J.A.Komenský v knize ORBIS PICTUS - brumlačka.

Tolik názvů a ve světě jistě mnoho dalších pro ten kousek železa zformovaný do tvaru řeckého písmene Omega, kdy mezi nožičkami písmene je přikována ocelová lamelka. To, že se tento nástroj vyrábí ze železa, platí pouze pro Evropu. Příkladně v Asii (Indie, Tibet, Taiwan, Tichomoří) se dodnes vyřezává z bambusu nebo palmového dřeva.

Závěrem několik obrázků:




Autor: Martin Žák
Více se dozvíte, pokud nahlédnete sem

  Související články:


[Aktuální známka: 1,78 / Hodnoceno: 9x ]



Autor: [přejato] | Vytisknout článek | Zdroj: www.countryhome.cz



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera