Životopisy >> Bunny Striker Lee je příšera

Bunny Striker Lee je příšera

Vydáno dne 24. 06. 2013 (4186 přečtení)
Proč zrovna příšera? V podstatě proto, že jednou z notoricky známých skladeb z Bunnyho dílny je "I am the Gorgon" od Cornella Campbella. A právě název skladby v překladu znamená "jsem příšera/šereda/strašidlo". Navíc se podle výše uvedené skladby bude jmenovat i dokument o Bunnym, který by měl vyjít v průběhu letošního podzimu a jehož autorem je Dennis Alcapone, který s Bunnym již také nějakou dobu spolupracuje. Ale zpět k Bunnymu...

Bunny Striker LeeEdward O'Sullivan Lee, to je Bunnyho skutečné jméno. Svou kariéru započal v Reidově Treasure Isle v roce 1962. Poté odešel k Leslie Kongovi. Během kariéry pracoval s legendami jako Derrick Morgan, Slim Smith, Eric Donaldson či Delroy Wilson a postupem času se sám stal legendou scény a vyhledávaným producentem. 

Po několika letech práce u Reida, Konga a následně ještě Kena Lacka se Lee rozhodl, že nechce být jen zaměstnancem. Vydal se tak vlastní cestou a jeho prvním úspěchem byl hit "Music Field" od Roye Shirleyho v roce 1967. Poté založil vlastní label pojmenovaný jednoduše Lee's label. Prvním kouskem labelu byla "Listen to the Beat" Lloyda Jacksona. V následujícím roce pak z jeho produkce vzešlo několik hitů umělců jako Lester Sterling, Derrick Morgan nebo Pat Kelly a těmito hity se vyšvihl na pozici jednoho z nejlepších jamajských producentů.

Zhruba v polovině sedmdesátých let začal Lee spolupracovat s Cornellem Campbellem či Johnnym Clarkem a s jejich pomocí se mu podařilo vyrovnat se Coxsone Doddovi a Duke Reidovi. V té době vzniklo mnoho zajímavých skladeb na nichž se s Lee'm podíleli také členové jeho kapely The Aggrovators (členy této kapely byli Carlton Barrett, Carlton "Santa" Davis, Robbie Shakespeare, Aston "Familyman" Barrett, Lloyd Parks, Earl "Chinna" Smith, Tony Chin, Winston "Bo Beep" Bowen, Ansel Collins, Bernard "Touter" Harvey, Winston Wright, Bobby Ellis, Vin Gordon, Tommy McCook a Lennox Brown).

Kromě toho, že se opravdu rychle dokázal vyšvihnout na výsluní, začal také velice záhy experimentovat s dubovou hudbou. Společně se svým přítelem King Tubbym zkoušeli nové techniky a způsoby práce se zvukem. Všechnu elektroniku si víceméně stavěli sami a mnozí dnešní DJ'ové by ji označili za velice primitivní. Ovšem kolik z nich má vůbec tušení "jak to vlastně funguje"

V jednom z rozhovorů se Lee novináři svěřil, že dokonce často říkal Tubbymu, aby zkoušel vytvářet co nejdivočejší dubové kousky. I proto z některých dubových skladeb můžete zaslechnout například zvuky hromu či výstřely. Kromě legendárního Tubbyho však Lee spolupracoval ještě s Prince Jammym či Phillipem Smartem. Ze spolupráce těchto tří vzniklo v letech  1976 - 1978 mnoho dubových skladeb. Duby nahrané po roce 1978 byly již většinou dílem Prince Jammyho.

Údajně to byl právě Lee, kdo začal často využívat jeden riddim vždy pro několik zpěváků. Tehdy to prý bylo čistě z praktických důvodů jelikož jednoduše musel čas ve studiu zaplatit.

Na počátku osmdesátých let strávil Lee poměrně mnoho času mimo Jamajku a sice v Americe, Kanadě a Evropě. Ve snaze rozšířit svou hudbu více do světa však narazil na několik distributorů a labelů, které byly financovány z obchodu s marihuanou a i drogami. Rozhodl se, že s tímto opravdu nechce mít co do činění a stáhl se zpět. Dobře věděl, že finančně se jim nevyrovná. Nadále se nesnažil proniknout na Americký trh. Věděl, že kvalitní hudba si tam cestu najde sama.

Bunny vynikal ještě v jednom směru. Měl zkrátka čich na talenty. Velice brzy rozpoznal talent a potenciál takových zpěváků jako Garnett Silk, Buju Banton a dalších. A to dlouho předtím, než se jejich jména stala světově známými. Od roku 1990 Bunny poměrně zpomalil a ve svém studiu v Duhaney Park se věnuje spíše než vlastní dubové produkci práci na hudbě ostatních. Jak jste mohli vidět například v dokumentu Dub Echoes, velice rád také vzpomíná na staré časy a na to, co kdy a s kým nahrával. 

Bunnyho příspěvek dubu a reggae hudbě je obrovský a i dnes, mnoho let po vydání noví posluchači rádi objevují jeho nahrávky  z let, kdy na téhle scéně začínal. Doufejme, že ani nyní jej nepřestane tahle práce bavit a zpod jeho rukou se k našim uším dostane ještě spousta skvělé muziky.
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 1x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera