Životopisy >> Bývalý rybář Coco Tea

Bývalý rybář Coco Tea

Vydáno dne 08. 03. 2010 (5599 přečtení)
   Coco Tea je talentovaný a opravdu všestranný umělec. Jeho příjemný a "upravený" hlasový projev jej proslavil a získal mu mezinárodní uznání. A jeho písně "Lost My Sonia", "Tune In" či "Rocking Dolly" se staly málem reggae hymnami jeho vlasti.Coco Tea   A nejen díky svému hlasu a nahrávkám se stal známým. Bylo to také díky jeho štědrosti a laskavosti.

    Coco Tea (vlastním jménem Calvin George Scott) se narodil 3.října 1959 v Rocky Point v Claredonu, kde absolvoval i základní školu. Své hudební základy získal za svého účinkování ve školním a církevním sboru a již ve svých patnácti letech nahrál svou první píseň pojmenovanou "Searching In The Hills". Ve svých čtrnácti letech měl oproti svým vrstevníkům naprosto odlišné zájmy. I přesto, že nahrál svou první skladbu, neměl v plánu jakkoliv pokračovat se svou hudební kariérou. Výše jmenovaná píseň totiž neměla takový úspěch jaký očekával a tak odsunul hudbu stranou svých zájmů. Prozatím.....

   V následujících několika letech je Coco Tea živil nejprve jako žokej a později jako rybář. Podle něj byly právě rybolov a možnost v klidu přemýšlet věci, které v něm oživily myšlenku na kariéru zpěváka. A tak mladý Coco Tea začal zpívat s různými sound systémy, které začaly hrát v jeho blízkém okolí.

   Zaznamenal několik úspěchů a to jej povzbudilo. Šel dál, rozhodl se pokračovat, začal psát písně a pracovat na svém hlasu. "Tou poslední věcí, díky níž jsem se definitivně rozhodl pro hudbu bylo narození mého prvního dítěte", říká Coco Tea.

   Na počátku roku 1984 odcestoval do Kingstonu, kde se setkal s Henry "Junjo" Lawesem. "Who's the Champion" spolu s jeho prvním velkým hitem "Rocking Dolly" byly prvními plody jejich spolupráce. Tyhle skladby společně s dalšími jako "Cristmas Is Comming" a "On Top Of The World" znamenaly určitý posun v jeho tvorbě a předcházely další velký hit. Tím hitem se stala píseň "I Lost My Sonia" podle něhož Coco Tea pojmenoval i své první album.

   V roce 1985 přijal Coco rastafariánskou víru. Tahle změna v jeho životě se nemohla neprojevit v jeho následující tvorbě. A také, že se projevila. Důkazem toho mohou být songy "Settle Down", "Don't Be Shy", "Too Much Fussing and Fighting", nebo třeba "I've Gotta Love You", "86 Flood", "Highest Mountain", "Tune In", "Crying Time", "Must Unite" spolu s "Come Again", na kterých spolupracoval s King Jammy's. A další skladba, singl "Rikers Island" se stal jedničkou ve Spojených státech a ve Velké Británii. A album stejného jména, páté album v řadě, na sebe nenechalo dlouho čekat. Velkým hitem tohoto alba se stala skladba "One Woman Show".

   "Oil Ting" jeden jeho z kontroverznějších songů byl dokonce v Anglii zakázán. Ukazoval prý příliš vyhrocené názory a pocity. Stal se však hitem No.1 ve Spojených státech a tak jej brzy následovaly "No Blood For Oil", "What's Gonna Happen After The War" a "Ruling Cowboy".

   Cocoovo šesté album s názvem "Authorized" obsahovalo hity "May Day", "One Away Woman", "Hunted-Wanted" a "Evaluation" spolu s dalšími songy jako "Bust Outta Hell" a "Kingston Hot" jež vyšly na legendárním Volcano Labelu Junja Lawese.

   Coco Tea  už od roku 1984 vystupoval po celém světě. Je pravidelným účastníkem všech Jamajských akcí včetně každoroční show na Reggae Sunsplash, a to od roku 1987 (vyjma roku 1989).

   A jak přišel ke svému uměleckému jménu? Pokud jste tipovali, že důvodem je jeho "láska" k horkému kakau (ve venkovských oblastech Jamajky se říká "kakaový čaj"), tipovali jste správně. Jeho cílem bylo stát se vzorem, jež je zdrojem inspirace a učení - jako velký Bob Marley, kterého tak obdivuje.

   "Pokud alespoň jedna z mých písní bude citována a nebo nezapomenuta, a bude inspirací pro kohokoliv, potom budu naždy spokojen šťasten a spokojen se svým dílem", říká Coco Tea...

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 5x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera