Ethno >> Čaringa, telefon Aboriginců a nejen jejich

Čaringa, telefon Aboriginců a nejen jejich

Vydáno dne 21. 05. 2005 (10006 přečtení)
Čaringa (anglicky BULL-ROARER, česky HLAS DUCHŮ) je nástrojem hudebním, obřadním a také komunikačním prostředkem Australských kmenů Aborigines.

ČaringaJe to vlastně ploché, středně těžké dřevo přivázané na provaze (délka je určena podle výšky jejího vlastníka), zdobené povětšinou různymi vyřezávanými ornamenty nebo opletené barevnými tkaninami (podle využití pro které je určen). Vyráběn údajně je v délkách od 17 do 36cm a šířkách 2,5 až 7,5cm. Je využíván pouze mužskou částí populace a to jak při obřadech tak při lovu (slouží jako komunikace mezi jednotlivými lovci, kteří jsou od sebe někdy i několik mil) a hraní. Nástroj by měl být v domě Aboriginů ukryt tak, aby ho žádná žena nemohla objevit. Je to součást tradice mužských tajných rituálů, dke jsou účastni mladí chlapci z kmene a jsou zde zasvěcováni do tajů tohoto nástroje. Po zasvěcení jsou již považováni za dospělé muže.

Postoj Aboriginských žen k tomuto nástroji je různý. Některé tajně přiznávají, že posvátné nástroje svých mužů již videly, ale všeobecný postoj žen k němu je jakoby vzdorovitý. To je způsobeno tím, že žena která by veřejně přiznala to, že viděla Čaringu svého muže by byla veřejně zostuzena a možné by bylo i vyvržení že společnosti kmene.

Nástroj se ovládá velmi lehce. Jen jej protě uchopíte za provaz a roztočíte vedle sebe, případně nad hlavou. Při točení vydává velmi výrazný zvuk, který se rozléhá daleko do kraje (hlavně jste-li v Čechách někde na kopci tak se to nese sakra daleko - to mám vyzkoušené). A hlas vytvářený nástrojem při točení závisí na tom, jak těžké dřevo jste na něj použili a jak dlouhou máte šňůru (provaz) na kterém je nástroj navázán. Pokud si Čaringu chcete vyrobit, pak radím je toto: Vyrobte si ji v největší výše udané velikosti a při testování ji můžete zkracovat než dosáhnete podle Vás zajímavého zvuku.

  Související články:


[Aktuální známka: 2,00 / Hodnoceno: 11x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera