Reggae a Ska >> Chinna's Yard - The Art of Making Music

Chinna's Yard - The Art of Making Music

Vydáno dne 20. 04. 2012 (3682 přečtení)
"Po třiceti letech v hudebním průmyslu se pro Vás hudba stane natolik samozřejmá jako dýchání", říká kytarista a producent Earl Chinna Smith. Chinna je známý především díky své práci s legendární kapelou Soul Syndicate a slyšet jej můžete na téměř padesáti procentech reggae alb, která získala cenu Grammy.

Earl Chinna Smith with Kiddus IZa těch zmíněných třicet let nahrával snad s každým kdo v reggae hudbě, a nejen v ní, něco znamenal. Pracoval s Bobem Marleym, Jimmy Cliffem, Peterem Toshem, Dennisem Brownem, Mutabarukou, Freddie McGregorem, Black Uhuru, Mighty Diamonds a mnoha dalšími. Zkrátka, asi by bylo jednodušší vyjmenovat ty, s nimiž neměl tu čest pracovat.

Jeho jméno objevíte na více jak pěti stech albech. Ale jak jsme psali výše, nejsou to jen reggae alba na nichž zanechal kousek svého umu. Nahrával s umělci všech žánrů. Sám říká, že co se týká hudby, nevnímá žádné rozdíly. Můžete jej zaslechnout na skladbách Laurin Hill nebo Eve a stejně tak Eryky Badu a Joss Stone. Zcestoval již celý svět a když se ho zeptáte, jaké je jeho oblíbené místo, odpoví Vám, že jeho nejoblíbenější místo je doma v Kingstonu na Jamajce, takříkajíc Inna de Yard.

A kde je ono místo zvané "Inna de Yard"? Je to místo v klidné vilové čtvrti v Kingstonu a právě zde se scházejí starší Jamajští muzikanti a kromě svých soukromých "sessions" tu hrají, nahrávají a vůbec všelijak spolupracují s mladými muzikanty nejen z Jamajky, ale z celého světa. Proč Vám ale tohle všechno vysvětlujeme? Vysvětlení je nasnadě. V těchto chvílích se dokončuje dokument, věnovaný právě Earlu Chinna Smithovi. Má se jmenovat "Chinna’s Yard – The Art of Making Music, A Way of Life". Jeho režisérem je švýcar Markus Egloff, jehož cesta k hudbě vedla přes perkuse až ke studiu zvukařiny. Jeho dokument nám prý dá možnost nahlédnout do života členů "kapely" Inna de Yard.

Jeden z členů Inna de Yard, Kiddus I, vysvětluje "to co děláme je, že se snažíme zajistit budoucnost pro novou generaci hudebníků". V dokumentu zazní jejich ústy tyto věty: "Nabízíme mladým víc. Víc než jim může nabídnout jakákoliv nahrávací společnost. Je to v podstatě taková služba lidstvu."

Mnozí lidé odlišných kultur, vyznání i společenského postavení jsou vděční za to, co Chinna a s ním i všichni z Inna de Yard udělali pro nejen jamajskou hudbu. A v dokumentu samotném o něm mnozí tvrdí, že právě on jim ukázal způsob jak naprosto přirozeně "tvořit" hudbu.

Celý dokument má být také jakousi poctou Johnnymu ‘Dizzy’ Moorovi ze Skatalites a obsahuje také jeden z posledních rozhovorů, které za celý svůj život poskytl. Sám režisér o Dizzym mluví jako o člověku, který toho udělal opravdu mnoho nejen pro ska, ale i pro rocksteady a reggae hudbu a říká, že je rád, že mohl Dizzymu nedlouho před jeho smrtí ukázat alespoň hrubý koncept vznikajícího dokumentu.


Takže, teď už víte co Vás čeká a nač se můžete těšit. Vydání dokumentu je plánováno na přelom letošního jara a léta. A jednou ze zajímavostí je, že úplně všechna hudba, která v dokumentu zazní, byla nahrána jak jinak než "Inna de Yard"...

Inna de YardRežie: Markus Egloff
Scénář: Markus Egloff
Hvězdy: Earl Chinna Smith, Kiddus I, Bob Andy, Johnny Dizzy Moore a mnozí další
Trailer: http://youtu.be/ASNFMsY5BIs


  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera