Čaje, byliny a jiné >> Eko - Bio >> Co jsou zač mýdlové ořechy?

Co jsou zač mýdlové ořechy?

Vydáno dne 17. 06. 2010 (3039 přečtení)
   Slupky ořechů asijského stromu „Sapindus mucorossi“ nebo „Sapindus trifollatus“. Obsahují vysoké množství tzv. saponinů. Tato látka je rozpustná ve vodě a má výborné čistící a antibakteriální účinky. Slupky mýdlového ořechu jsou proto plnohodnotným, 100% biologickým pracím prostředkem pro praní rukou i v pračce.


Mýdlové ořechy   Lze je použít pro všechny teploty praní, pro běžné prádlo jakož i pro vlnu a hedvábí. Mýdlový ořech není agresivní vůči barvám, Vaše barevné prádlo zůstane déle hezké a bude příjemně vonět. Naše mýdlové ořechy dodáváme již s odstraněným jádrem, které nemá žádný čisticí účinek.

   Mýdlový ořech je obzvlášť vhodný pro lidi s kožními nemocemi jako neurodermitis nebo pro alergiky. Mýdlový ořech je na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují velké množství chemikálií, absolutně přírodní prostředek. Nezatěžuje životní prostředí, slupky se dají normálně kompostovat.

   Jméno „mýdlový“ ořech je možná trošku zavádějící, saponiny nemají s mýdlem nic společného. Mýdlový ořech se používá v Indii již odedávna. Lobby chemického průmyslu ale samozřejmě nemá zájem o rozšíření tohoto plnohodnotného pracího prostředku, proto byl mýdlový ořech ve zbytku světa doposud téměř neznámý.

   Mýdlové ořechy jsou podstatně levnější než běžné prací prostředky! 1 kg vystačí pro 4-člennou rodinu zhruba 1 rok, při počtu praní 2-3x týdně. 1 kg mýdlových ořechů stojí v našem internetovém obchodu 350 Kč. Ke srovnání: za běžný prací prostředek zaplatíte při této frekvenci praní ročně až 1600 Kč!

   Mýdlové ořechy = ekologické myšlení a jednání + spoření Vašich peněz + podpora indických a nepálských drobných zemědělců místo chemického průmyslu!


Způsob použití

   Do přiloženého bavlněného pytlíku nebo do tenké ponožky dáte 6-10 polovičních slupek mýdlového ořechu, dobře zavážete a vložíte do bubnu pračky mezi prádlo.

   Pokud perete při teplotě max. 60 stupňů Celsia, můžete obsah pytlíku použít dvakrát. Mýdlový ořech je přírodní, jemný prací prostředek vhodný pro všechny druhy prádla včetně vlny a hedvábí.

   Pokud si přejete zvláštní vůni, lze bavlněný pytlík pokapat několika kapkami aroma oleje dle Vaší volby. Perete jako obvykle, s anebo bez předpírání. Mýdlový ořech nepění, pere ale stejně účinně jako konvenční prací prostředky. Prádlo je i bez měkčicího prostředku příjemně měkké a voní neutrálně čistě. Po vyprání pytlík spolu s prádlem usušíte a příště znovu použijete.

   Při problematických skvrnách jako např. krev, tráva apod. (se kterými mají potíže i běžné prací prostředky) doporučujeme postižená místa předem ošetřit čističem skvrn. U bílého prádla doporučujeme občasné přidání bělicího prostředku, aby se zamezilo zšednutí. Mýdlové ořechy coby 100% přírodní prací prostředek neobsahují chemické zbělovače jako běžný prací prášek. Kvalita vyprání je ale stejná, jedná se jen o optický efekt.


Další možnosti použití

   Až mýdlový ořech vyzkoušíte na praní, budete nadšeni ! Pokud chcete ve Vaší domácnosti důsledně zamezit nezdravé chemikálie, máte s mýdlovými ořechy široké pole dalších možností !

   Pro následující možnosti použití je třeba jednoduchým způsobem připravit odvar z mýdlových ořechů: Na mírném plameni necháte ve 3/4 litru vody 5-10 minut povařit 6-10 slupek mýdlového ořechu. (Koncentraci lze dle potřeby obměnit). Přikryjte pokličkou, abyste šetřili energii a urychlili vyluhovací proces. Vývar posléze nejlépe nechat stát přes noc, následovně přefiltrujeme přes bavlněný hadřík – hotovo ! Případně je možno přidat pár kapek aroma oleje.


Univerzální čisticí prostředek pro domácnost:

   ... v kuchyní, koupelně, toaletě, k mytí oken nebo auta, … : přidejte 200 ml odvaru na kýbl vody. Obdržíte jediný čisticí prostředek na světě, který nejenže neškodí pokožce Vašich rukou, ale dokonce ji chrání a ošetřuje!


Čisticí prostředek pro domácí zvířata a rostliny:

   Velmi levný, efektivní a zdravý způsob péče o Vašeho psa, kočku,... Škůdce Vašich pokojových, balkónových nebo zahradních rostlin odstraníte jejich postříkáním rozprašovačem. (Používejte jen vychladlý odvar). Saponin škůdce zničí, právě k tomuto účelu jej strom mýdlového ořechu produkuje. Takto ošetřené rostliny i Vaše okolí tudíž nemusíte zatěžovat chemikáliemi.


Čištění stříbra a zlata:

   Slupkami mýdlového ořechu lze úspěšně čistit stříbro a zlato. Namočte 2-3 slupky po dobu ca. 45 minut ve 100 ml horké vody. Pak třete změklé slupky ve dlani až začnou pěnit. Slupkami lze nyní vyčistit Vaše šperky. Nebo je vyčistěte zubním kartáčkem namočeným v odvaru mýdlového ořechu. Po vyčištění je třeba šperky opláchnout vodou.


Zdroj: www.krisnuvdvur.cz


[Aktuální známka: 1,86 / Hodnoceno: 14x ]Autor: [přejato] | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera