Reggae a Ska >> Colectiv - je tadyyy!!!

Colectiv - je tadyyy!!!

Vydáno dne 31. 01. 2012 (4902 přečtení)
Byť tomu není zase tak dávno co se na naší scéně Colectiv objevil, mnozí mají jeho skladby rádi a i my si myslíme, že má vykročeno dobrým směrem. Zeptali jsme se ho proto na pár otázek co nás a některé z Vás zajímaly. A tady máte odpovědi...


ColectivJsem rád, že jsi souhlasil s rozhovorem, protože vím, že je tu dost lidí které tvá tvorba baví. Včetně mě. Už Tě někdy někdo "zpovídal"?

Předem děkuju všem reggaefans, i Tobě za uznání, moc si toho vážím. Jo, jeden rozhovor už jsem dával, ale nějak nevyšel. Bylo to pro (nevim jestli to můžu říct) Soft secret a v tu dobu byla represe proti konopí, tak psali hlavně o tom. Takže asi první rozhovor naostro. (smích)


Určitě nebudu sám, koho by zajímalo jak jsi přišel k pseudonymu Colectiv.

Když jsem se pohyboval stopem skrz republiku a pak Evropou, na různých místech jsem si vysloužil spoustu přezdívek. Hledal jsem nějakou, co by mě plně specifikovala a když jsem se tím pak zpětně probíral kolik je to jmen, tak sem si řekl že to je opravdu zajímavej Colectiv lidí hehe, trocha spanglištiny, mno a pseudo byl na světě.


Kdy jsi začal poslouchat reggae? Jak jsi se k němu dostal a co jsi poslouchal předtím?

Reggae jsem poslouchat nezačal... Začal jsem poslouchat Boba Marleyho (BIG UP). Až později se mi ukázalo, že je to krásný reggae, odkud je a kdo ho ještě ovládá. Byl sem malej asi 14-ti letej západočeskej bwoy a dredař mi udělal dred, pak dva, mno a pak celou hlavu, dal poslechnout Boba, poslal „relax“ dokola a domů jsem přišel jako "novej" (smích), jenom otec z kriminální policie nebyl nadšenej - BYL PROTI. A to mě asi utvrdilo v tom kudy pujdu.. (natruc?!).
Jinak předtim jsem toho moc neposlouchal, byly to spíš máminy hity tipu The Police, Bruce Springsteen, Who a tak. Když si to vezmu zpětně, měla i perličky jako The Art Company – Susanna, Man at Work, UB 40 a jim podobný, a tim bych to radši uzavřel.


Když jsem se tě už zeptal na reggae, tak u toho zůstanu. Kdy a kde jsi sám začal s muzikou?

Sám jsem asi zpíval od mala, chodil jsem do pěveckého sboru tam u nás (tímto zdravim Sokolov odkud pocházím), pak jsem se naučil zpívat Marleyho skladby a bylo nakročíno, hlavně rádiovky mi lezou do hlavy, nevim proč ale rád si zazpívám všechno, muzika jako muzika.
Jinak Colectiv začal přesně 20.11.2009 v Českých Budějovicích kde jsem si našel vše co mi chybělo na západě a jinde v Evropě, hledal jsem se všude až jsem se našel v Budějcích.


Co bylo tím prvním impulsem?

Bylo v tom víc faktorů. Jednou jsem byl na koncertu skupiny Ilam, myslim, a frontman řekl že se raggae česky dělat nedá. Tak jsem na to myslel a zkoušel co to dá. Hodně mi pomohli kamarádi odsud z Budějic (big up jim), kteří mě podpořili ve všem co jsem potřeboval.
Ale nejsilnější inspirace byla v tu dobu holčina, co se se mnou rozešla (kvůli kamarádovi jak to tak bejvá), tak sem si vylil srdce a nasměrovalo mě to na cestu kterou teď jdu. Poté vzniklo poděkování skladbou "Budějice Jamajka je" a všichni už věděli, že "jsem tadyyy...".


Podporuje tě rodina a přátelé v tom, co děláš?

Bratr a má mamča jsou mi velkou oporou, nevidim je často ale stáli, stojí a budou stát pořád za mnou. I moje colectivní crew je skvělá, ženou mě furt dopředu. Ale teď je mojí největší oporou moje láska Peťa. Dělá vše pro to, aby mi zbylo hoooodně času na Colectiv. Sem jí maximálně vděčnej, One love.


Máš i nějaký ten negativní ohlas?

Málo, většinou je to spíš na zvuk kterej nemám vůbec ale vůbec podchycenej. Pak samozřejmě náckové, ale ty fakt neposlouchám ani jim nevěnuju žádnou pozornost. Nejsou to názory, ze kterých bych měl mít výčitky svědomí. Jsou spíš k smíchu. GNWP


Co si myslíš o naší domácí reggae scéně? Máš nějakého oblíbence nebo máš raději tvorbu takříkajíc "z venku"?

Naše reggae scéna se rozrůstá a zapracovává do podvědomí lidí víc a víc, je to vidět kudy jedu. V jedno období se tady moc reggae nedělalo, nevznikaly nový projekty, ale s příchodem internetu se vyrojily jak houby po dešti. Zjistili sme jak dělaj muziku jinde. Což nás všechny hodně obohatilo. Je tu pár lidí který pro mě maj budoucnost třeba Afarastafa z Jihlavy, Ryhha ze Slovenska, který teď žije v Praze, Messenjah taky velkej Big up. Kapely jako Cocoman, United Flavour, Švihadlo, Uraggan Andrew stálice který mnou taky pěkně zahýbaly.
Mno a "z venku" je toho spousta, že bych asi psal jenom jména do smrti, ale popořádku. Kdo byl pro mě modla a stále je? Robert Nesta, Damian Jr.Gong,  Alborosie, Gentleman, Lutan Fyah... Poláci - ti jsou neuvěřitelní, úžasný riddimy. Francouzi - nejrychlejší frázování a melodie světa. Španělé zase teplo, srdce a spousta colectivismu, pořád drží pospolu!! Jamajka je jasná. Beru si od všech kousek…… UNITY.


Kdo nebo co je pro Tebe největší inspirací?

Asi Vy... Myslím tím lidi okolo, jejich příběhy, strasti a radosti. Vaše děti, jaké jim to uděláme, takové to budou mít!! Světové dění, tam je toho spousta o čem přemýšlet. Učení Rasta - jednota a mír na celém světě. Je spousta inspirace.....


Máš nějaký oblíbený „pódium“ kam se rád vracíš a pokud ano, proč zrovna tam?

Mno určitě je to Ústí nad Labem, to je jedno velký reggae podium, který často zařizuje Mahaparta. A je to vlastně takovej můj největší propagátor co se koncertů týče... Fléda v Brně měla asi zatím nejlepší zvuk, Zewláci z Pawlače Brno velmi obohacují. Jinak je mi to celkem jedno. Jde mi hlavně o lidi, i když je jich dvacet. BIG UP všem.


Pracuješ teď na něčem? Je něco na co se tví fanoušci případně posluchači Rádia Rastafari, kde tvé skladby dost často pouští, mohou těšit?

Jasně je toho víc.. Nerad bych něco zakřiknul, ale můžu říct že jsme dali dohromady kapelu (mimochodem výbornej shluk lidí, kteří zkouší naplno, srdcem a chtěj se vám taky ukázat) s níž asi vyjedeme naostro až po létě s novýma singlama.... Konečně. Jako Mc jedu dál, snažím se sem dostat Little Pepeho ze Španělska, s kterým bych rád dal dva koncerty v jeden víkend v ČR, a k tomu udělat feat. Budem se těšit všichni a doufám, že ho naše scéna přivítá s velkým ohlasem.
Nové songy jsou, teď konkrétně pro mého mesiáše skladba "Bobe, ty jsi věděl kam jdeš" a další jsou ještě v počítači a čekají na tu inspiraci o který tu byla řeč. Na vavřínech neusínámeeeee.


Je něco co bys chtěl lidem vzkázat?


Je toho spousta...

...že o čem zpívám jen pro lidi roste,
a na ty koncerty vaše úsměvy noste,
že pláču a skáču opravdu pro všechny,
směju se a tančím, i ty si poslechni.
Jdu cestou za váma celým svým Colectivem,
opojenej Ganjou občas českym pivem,
neměl bych pít alkohol jak říká učení,
sem jenom člověk jak Vy, učení mučení.
Tímto všechny zdravím, ve skladbách říkam dost,
pro rodinu, kámoše, colectivfans a hlavně pro radost.


JAH BLESS EVRYBÁDY. ONE LOVE. DÍKY.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,20 / Hodnoceno: 30x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera