Příroda >> Duchovní význam květin - díl druhý

Duchovní význam květin - díl druhý

Vydáno dne 20. 06. 2005 (9266 přečtení)
Co symbolizují a čemu jsou zasvěceny některé květiny?

   FUKSIE - Fuksie je zasvěcena znamení Panny.Symbolizuje síly hořící lampy ( věčné světlo před oltářem ) srdce duchovního poutníka, jehož posiluje v pokoře, trpělivosti a odevzdanosti do vůle Boží v poznávání Jeho zákonů.

   HLEDÍKY - Hledíky jsou zasvěceny Slunečním silám Lva.Symbolizují soustředěnou meditační schopnost a správný pozorovací talent.Působí na rozvoj tohoto talentu ve světě zevním i duchovním a vedou člověka pomocí koncentrace k intuici.Barvy hledíků nám naznačují svým skrytým významem směrnice, na které vlastnosti se naše pozorovací vlohy vztahují.

   HLOH - Hloh, podobně jako planá růže nám naznačuje životní cestu člověka, který podle svých činů dřívějších, současných i budoucích prožívá či prožije trpké nebo radostné životní zkoušky.Pokud se ve svém ustavičném spěchu před hlohem pozastavíme a v duchu jej požádáme o poučení, dostane se nám ho v podobě ochrany od karmy("osudu").To znamená, že poučený člověk dochází k poznání, že lidské " já chci,já musím, já nemám, já budu atd , " je tím, co tvoří onu karmu ( "osud" ) a naopak, karmu netvoří to k čemu člověk přistupuje neosobně,pouze jako vykonavatel,reproduktor, bez závislosti na výsledku, ale vždy v radostném pojetí.Trháme-li plody hlohu ve změti trnů, budeme krvácet a okusíme jejich hořkost.To nám říká, že je lépe zříci se plodů veškeré své činnosti,rozumí se ovšem v duchovní - myšlenkové závislosti. Tento výrok nemá ovšem nic společného s materiální odměnou za vykonanou práci.Symbolem této krvácející karmy je červený hloh.Pozorujeme-li květenství tohoto hlohu, můžeme sledovat, že nám naznačuje hodnotu světové karmy. Kvete-li nápadně mnoho bývají tato léta neúrodná,obilí hyne,lidstvo stíhá utrpení,bída,katastrofy a nemoci,ale pouze tam,kde tento červený hloh kvete.O vesnici či o město, zemi dál, kde hloh tak mnoho nekvete, již lidé tímto netrpí.To nám říká hloh.

   HYACINT - Hyacint je symbolem Cherubínů, Duchů Harmonie. Posiluje vnitřní rovnováhu a ruší veškerou disharmonii.Je vhodné jej pěstovat na větších plantážích,neboť vydechuje vůni míru pro veškeré lidstvo.

   CHRYSANTÉMA - Chrysantéma je zasvěcena Saturnu, působícímu ve znamení Štíra.Její síly zasvěcují člověka k dokonalému poznání Pravdy.Podporují studium a koncentraci na duchovní život a zviditelňují se v člověku mocnou inteligencí a důstojnou krásou, která mu je propůjčena Inteligencí Saturna. Je květem usmíření karmických mocností.

   JIŘINY - Jiřiny jsou zasvěceny Jupiteru a symbolizují nám přemožení draka z našich pohádek.V pohádkách má tento drak sice pouze sedm hlav avšak obyčejný člověk má tohoto draka s daleko větším počtem hlav,hněvivostí počínaje a sebeláskou konče.A tak každá barva jiřiny odpovídá přemožení jisté negatívní síly,která působí v člověku.Na př. žlutá jiřina odpovídá přemožení zemské moudrosti moudrostí duchovní.Červená odpovídá přemožení vášnivosti a očištění astrálu.Fialová barva jiřiny odpovídá přemožení nesprávného myšlení a očištění mentality.Bleděrůžová odpovídá očistě lásky a bílá očistě fyzického těla.Spojení jiřin v kytici vytvoříme různé stupně a druhy sil očisty,které nám pomáhají osvobodit se od všeho zla,tím, že jsme schopni potlačovat egoismus až do úplného usmrcení.

   KAKTUSY - Kaktus je pod vlivem hvězdné spravedlnosti, tedy pod vlivem Urana.Je nositelem neosobního cítění a svou existencí poukazuje nato, že pro pozemskou existenci ten, kdo je živen silami Slunce Božskou Pravdou, již více nepotřebuje.

   MĚSÍČEK - Měsíček žlutý je květinou Slunce a měsíček bílý je květinou Měsíce.Jejich síla se projevuje v podpoře čistéhé ženského principu.Současně však mají sílu plození a pomáhají proti brutalitě Vyzařují oddanost, jsou to květy vděčnosti.

původní autor:Ing. Václav Lažanský

  Související články:


[Aktuální známka: 2,23 / Hodnoceno: 43x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera