Rastafari >> Ostatní >> Etiopie - Bitva o Adwu

Etiopie - Bitva o Adwu

Vydáno dne 29. 03. 2014 (2906 přečtení)
Tato důležitá bitva první Italsko-Etiopské války se odehrála dne 1.března 1896 a dnes je to tedy již 118 let. Bitva hraje zásadní roli v nejen Etiopské ale i Africké historii. Konflikt, který tato bitva v podstatě ukončila započal o rok dříve, když Italská vojska vpadla do nezávislé Etiopie s cílem si ji podrobit a rozšířit tím italské koloniální území.


Italové v té době ovládali Eritreu, která sousedila právě s tehdy nezávislou Etiopií a tím bylo rozhodnuto, kam kroky jejich vojsk povedou. Vedení vojsk dostal za úkol tehdejší eritrejský guvernér Baratieri. Italské síly se díky nečekanému vpádu dostaly hluboko do území Etiopie avšak vzhledem k mnohonásobnému přečíslení těchto jednotek narychlo svolanými Etiopskými jednotkami byli nuceni ustoupit do příhraničního Tigrayského regionu a zde se opevnit. 

Když už jsem zmínil přečíslení italských jednotek těmi etiopskými, stálo by zato nejen pro lepší představu o situaci uvést čísla jako taková. Italové vpadli do Etiopie se zhruba 20.000 muži, ozbrojenými puškami a s sebou měli na padesát děl. Narychlo svolané jednotky bránící Etiopii před tímto vpádem čítaly něco přes 100.000 mužu, z nichž 80.000 mělo pušky a zbylých 20.000 jakékoliv další zbraně včetně kopí a luků se šípy. Taktéž měly kolem třicítky děl.
 
Některé prameny uvádějí, že narychlo svolané etiopské jednotky na tom byly velice špatně, co se týká potravin. Generálové dokonce zvažovali ústup zpět dříve, než klesne morálka jejich mužů. Toto naštěstí pro ně protivník nevěděl. Italové díky své neznalosti zmíněné situace zvolili špatně taktiku. Navíc v jejich neprospěch hrály i nepřesné mapy oblasti, jež měli k dispozici (níže mapka O.Baratieriho s jeho vlastními poznámkami). Část italských jednotek jež se během noci přesouvala na jiné pozice se ztratila a než se stihli zorientovat, byli napadeni etiopskými jednotkami. Tím Italové přišli během zhruba dvě hodiny trvajícího boje o citelnou část svých jednotek, celé jedno křídlo svého vojska.

Ztráta, kterou italské jednotky utrpěly v podstatě znamenala poměrně rychlý konec jejich invaze. Italové, silně přečísleni, byli nuceni ustupovat stále dál a dál. Nekolik hodin po rozprášení jednoho křídla jejich vojsk se etiopské armádě podařilo zlikvidovat i druhé křídlo vojsk nepřítele včetně jeho velitele. Etiopská vojska tedy Italy ze své vlasti vyhnala a některé zdroje uvádějí, že počet obětí tohoto konfliktu byl větší než v jakékoliv bitvě v Evropě 19.století. Tato porážka vedla dokonce k nepokojům v samotné Itálii a nasledně i k pádu tehdejší vlády.
 
Ztráty:
Etiopie - 4-5.000 mrtvých, 8.000 raněných
Itálie - 7.000 mrtvých, 1.500 raněných, 3.000 zajatých ( + 2000 mrtvých či zajatých eritrejců)

Battle of Adwa (Baratieri)


Zdroje dat: Wikipedia, knihy The Ethiopians, Wars of Imperial Conquest in Africa
 
Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera