Rastafari >> Haile Selassie I >> Haile Selassie k africkým vůdcům

Haile Selassie k africkým vůdcům

Vydáno dne 11. 10. 2012 (3613 přečtení)
Dalším proslovem Haile Selassieho, který jsem pro Vás připravil je jeho řeč k Africkým vůdcům ze summitu v roce 1963. Zde Selassie mluvil o tom, co by mělo být dalším krokem všech zúčastněných a také proč.

Haile Selassie with African leaders

Na fotografii: Haile Selassie, Milton Obote (Uganda), Jean-Bedel Bokassa
(Středoafr. Republika), Mzee Jomo Kenyatta (Keňa), Kenneth Kaunda
 (Zambie), Julius Nyerere (Tanzánie) a další neznámí.

Události posledních stopadesáti let nepotřebují z naší strany žádné dlouhé debatování. Období kolonialismu do něhož jsme byli vrženi vyvrcholilo naprostým spoutáním a svázáním našich zemí. Naše kdysi hrdé a volné národy jsou nyní ponížené a zotročené. V Africké krajině byly vytvořeny nové svévolně vybudované hranice. Mnozí z nás byli, během těchto hořkých let, poraženi v bojích a ti kteří unikli, učinili tak za cenu zoufalého odporu a krveprolití.

Jiní byli "prodáni" do otroctví kolonialismu, aby tak rozšířili majetky, které kolonialismus postupně zlikvidoval. Afrika  byla jen fyzickým zdrojem, který mohl být využit a Afričané se stali pouhými předměty, které mohly být "zakoupeny". V tom lepším případě se národy pouze snížil k tomu, že se staly poddanými a lokaji. Afrika se stala trhem pro produkty pocházející odjinud a zdrojem surovin, jimiž byly krmeny cizí továrny.

Africké vítězdtví bude, i když prozatím ne úplné, když zde dnes jmenujeme jako náš prozatímní nejvyšší cíl osvobození  Afričanů, jimž stále vládne zahraniční vykořisťování a kontrola.


Haile Selassie I. k Africkým vůdcům, 25.května 1963
Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera