Životopisy >> Hudba a filantropie Jah Shaky

Hudba a filantropie Jah Shaky

Vydáno dne 14. 06. 2014 (3019 přečtení)
Narodil se v Claredonu na Jamajce avšak svou kariéru započal až v Anglii prací u Freddie Cloudburst Sound System zaměřujícího se hlavně na Soul a R'n'B. Zhruba kolem roku 1970 spustil vlastní sound systém známý jednoduše pod názvem Jah Shaka (přezdívku Jah Shaka si sestavil ze slova jímž rastafariáni označují boha a jména nejznámějšího zulského válečníka Shaky Zulu).


Jah ShakaV sedmdesátých letech si jeho sound získával stále více fanoušků díky své dynamičnosti, skvělému zvuku a energickým skladbám z nichž mnohé měly také spirituálně laděný obsah. Jako jeden z mála soudů se právě tento držel svých vizí a narozdíl od ostatních se v době, kdy se dancehall vydal cestou pro rastafariány nepřijatelných témat a textů, stále držel témat blízkých rastafariánství jako na svém počátku. Ano, prošel si díky tomu obdobím menšího zájmu, ale nejspíše právě díky své stálosti a kvalitám později získal a v podstatě stále získává na popularitě.

Jah Shaka je znám nejen díky svému sound systému, ale také jako všestranný muzikant, zpěvák a producent. Na kontě ma kolem 15 vlastních alb, na dalších zhruba dvaceti se podílel jako muzikant nebo producent. V roce 1980 si také zahrál sám sebe ve filmu Babylon jehož producentem byl Franco Rosso.
 
Z jeho produkce vzešla vynikající alba Twinkle Brothers, Juniora Browna, Ranking Ann a dalších. Na jeho labelu vyšla kromě jeho vlastních alb série "Commandments of Dub" také alba jamajských umělců jako Max Romeo, Johnny Clarke, Bim Sherman či Prince Alla. Vzhledem k tomu, že působil v Londýně, dal prostor i místním kapelám. Příkladem mohou být Aswad nebo Dread & Fred.

Shaka se se svým stylem stal inspirací některých mladých reggae muzikantů, kapel i sound systémů nejen ve Velké Británii (ale především tam). Příkladem za všechny mohou být Iration Steppas, Conscious Sound nebo Aba Shanti-I. Jeho vliv však sahá i mimo hranice žánru, například Basement Jaxx jej uvádějí jako velkou inspiraci. Nebyl to však jen jeho styl, co lákalo publikum všech věkových kategorií či ras. Byl to také tanec.

Ovšem není to jen hudba, čím Shaka žije. Je to také charitatovní činnost. Založil totiž Jah Shaka Foundation. která se se svými projekty snaží pomáhat v Ghaně. Nedaleko Accry nadace zakoupila necelých 30.000 m2 zemědělské půdy, snaží se zajistit a poté rozdělit zdravotnický materiál, invalidní vozíky, nářadí, knihy, nahrávky pro rádia a školy a snaží se o vybudování těsnějších vazeb mezi místními obyvateli spolu s podporou vzdělávání mladých.
Diskografie:
 
1982
Commandments of Dub
 
1983
Brimstone and Fire
Revelation Songs
 
1984
Commandments of Dub Chapter 2
Commandments of Dub Chapter 3
Kings Music
At Ariwa Sounds (Jah Shaka Meets Mad Professor)
The Right Way (The Twinkle Brothers and Jah Shaka)
 
1985
Commandments of Dub Chapter 4  
Commandments of Dub Chapter 5
In Addis Ababa Studio (Jah Shaka Meets Aswad)
In Addis Ababa Studio (Jah Shaka Meets Pepper)
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera