Životopisy >> Jamajský producent Augustus Pablo

Jamajský producent Augustus Pablo

Vydáno dne 05. 01. 2010 (5885 přečtení)
   Horace Swaby (21.červen 1953 - 18.květen 1999), známý jako Augustus Pablo byl jamajským roots reggae a dub producentem, hudebníkem a multiinstrumentalistou (klávesy, melodika, varhany), aktivním od sedmdesátých let.

Augustus Pablo   Byl znám také svou oddaností k rastafariánskému hnutí a jeho spiritualitě.

   Narodil se v St.Andrew na Jamajce a na varhany se naučil hrát v Kingston College School. V té době ho prý nějaká dívka seznámila s melodikou. Fascinován tímto nástrojem, jej Pablo jen zřídkakdy odkládal. Setkal se také s Hermanem Chin Loyem, který pracoval v obchodě s vinyly Leslieho Konga a jež si brzy založil Aquarius Store v Half Way Tree. Swaby tak získal určité kontakty a i díky nim měl záhy možnost nahrát pár skladeb mezi nimiž byly i "Higgi Higgi", "East of the River Nile", "Song of the East" nebo "The Red Sea". Stalo se tak v letech 1971 - 1973 v Loyově Aquarius Records.

   "East of the River Nile", směs Východoasijské a Jamajské hudby, se stala celkem populární. Pablo, i díky své vášni, popularizoval melodiku (nástroj, jež byl doposud používám pouze na školách při výuce dětí) a její využití v reggae hudbě. Připojil se k Now Generation (skupině Mikey Chunga) kde působil jako klávesista až do doby kdy jeho přítel, Clive, odstartoval svou kariéru producenta. V roce 1972 spolu Pablo a Chin nahráli singl "Java", který byl jakýmsi startem Pablovy kariéry.

Augustus Pablo   Pablo pak založil labely Hot Stuff, Message a Rockers (pojmenované podle Rockers sound systemu jeho bratra) a vydal několik, i kritiky dobře hodnocených instrumentálek, povětšinou variací starých hitů ze Studia One. I přes úspěch labelu Rockers nahrál Pablo své album "This is Augustus Pablo" u Pata a Clivea Chinových. Později také spolupracoval s legendou reggae hudby King Tubbym a s úspěchem pak v roce 1975 vydal "Ital Dub".

   Ke konci sedmdesátých let se pak Pablo podílel na mnoha hitech, včetně hitu "Black Star Liner" (Fred Locks). Pracoval s Dillingerem, Norris Reidem, I-Royem, Jacobem Millerem, The Heptones, Earl Sixteen, Bobem Marleym, Horace Andym, Freddy McKayem a mnoha a mnoha dalšími. Bylo to kritiky opěvované období díky počinům jako "King Tubby Meets Rockers Uptown" (1976), H.Mundellovy klasiky "Africa Must be Free by 1983", či "Rockers Meets King Tubby in a Firehouse".

   V osmdesátých letech se podílel na jednom dokumentu. Snažil se získat si americké publikum a vydal dobře hodnocené a prodávané album "Rising Sun" (1985). Produkoval také nezapomenutelné hity jako "Raggamuffin Year" (Junior Delgado), "Humble Yourself" (Asher & Tremble) a "Far Far Away" (Ricky Grant). Kromě toho cestoval po celém světě, což dosvědčuje živák "Live in Tokio" z roku 1987. Albem "Rockers Come East" spustil další úspěšnou část své kariéry. Po něm následovalo ještě několik kritikou dobře přijímaných alb v devadesátých letech. Podílel se i na "Night & Day" (Dawn Penn) a "Jah Made Them All" (Yami Bolo).

   Zemřel nakonec 18.května 1999 na problémy s plícemi, navíc po nějakou dobu trvajícím onemocnění nervového systému. 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,40 / Hodnoceno: 5x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera