Životopisy >> Jamajští spisovatelé a jiní

Jamajští spisovatelé a jiní

Vydáno dne 12. 09. 2007 (6390 přečtení)
  Vzhledem k tomu, že se na webu věnujeme také knihám a debatě o nich, rozhodli jsme se Vás alespoň trochu seznámit s Jamajskými spisovateli, poetiky a dalšími, jež stojí za zmínku. Právě proto jsme sestavili tento přehled jež obsahuje autory, základní informace o nich a také část jejich tvorby.

  Jean "Binta" Breeze je poetičkou a vypravěčkou. Narodila se roku 1956 na venkově a dokázala se dostat až na studia na "Jamaican School of Drama" v Kingstonu. V roce 1986 přijala pozvání Lintona Kwesi Johnsona a odcestovala do Londýna, kde se dostala na divadelní studum na "Brixton College". Po studiích pracovala jako ředitelka divadla, choreografka, herečka a učitelka. Roku 2003 jí bylo uděleno za její práci ocenění "Nesta Fellowship". Bohužel její kariéra skončila díky schizofrenii. I přesto však vytvořila několik zajímavých děl. Zmiňme pro alespoň některá z nich: "Answers (1983)", "Riddym Ravings and Other Poems (1988)", "Spring Cleaning (1992)", "On the Edge of an Island (1997)", "Song Lines (1997)" a "The Arrival of Brighteye and Other Poems (2000)".

  Geoffrey Philp je poetikem a dramatikem. Narodil se 14. března 1958. Jeho tvorbu ovlivnilo mnoho lidí jako například Derek Walcott, Bob Marley a Joseph Campbell. V jeho dílech se můžete setkat i s prvky magie a nadpřirozena, ale většina z jeho krátkých příběhů se zaměřuje na problémy "dětí Karibiku" v jejich rodinném a společenském životě. Kromě jiného si také můžete všimnout zmínek o reggae, politice, náboženství a rastafariánském hnutí.  Z jeho děl bychom mohli  jmenovat například novelu "Benjamin, my son (2003)",  sbírku krátkých příběhů "Uncle Obadiah and the Alien (1997)" a sbírky poezie "Exodus and Other Poems (1990)" a "Xango Music (2001)".

  Arthur Hendriks byl dalším z Jamajských poetiků. Narodil se roku 1922 a zemřel v roce 1992 ve svých sedmdesáti letech. Vystudoval Jamajskou univerzitu v Kinstonu a po studiích se vydal za svým srdcem a začal psát poezii ve které se zaměřoval hlavně na život a krajinu Jamajky. Známým se však stal až svou prací pro "The Daily Gleaner", kde měl na starosti sloupek literární kritiky. Zanedlouho poté se stal ředitelen "Carribean Broadcasting" sídlící na Barbadosu. Roku 1965 se stal manažerem a konzultantem u Jamaican Broadcasting Company a tam již zůstal. Z jeho děl bychom rádi zmínili například "These Green Islands, and Other Poems (1971)", "On this mountain: and Other Poems (1965)", "The Islanders, and Other Poems (1983)" a "Madonna of the Unknown Nation (1974)".

  Pamela Mordecai je jamajskou spisovatelkou a učitelkou. Narodila se roku 1942 v Kingstonu. Vystudovala zde vysokou školu a poté se dostala na univerzitu do Ameriky, kde se zlepšila v Angličtině. Jejím provním počinem byly články o karibské literatuře. Později napsala kolem třiceti knih jež zahrnovaly kromě poezie a knih o karibiku také knihy pro děti. Z jejích děl jmenujme alespoň "Culture and Customs of Jamaica (2001)", "Journey Poem (1987)", "The True Blue of Islands (2005)" a "From Our Yard: Jamaican Poetry since Independence (1987)".

  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera