Rastafari >> Ostatní >> Kalifornie je pojmenována podle černé královny

Kalifornie je pojmenována podle černé královny

Vydáno dne 07. 10. 2012 (3718 přečtení)
Califia (nejspíše z Arabského "Caliph", v evropském pohledu chápáno jako král/vládce) byla legendární královnou Amazonských válečnic a bývá spojována s mýtickým ostrovem California. Americký stát California, podobně jako mexické státy Baja California a Baja California Sur, jsou taktéž pojmenovány po této královně.

Kalifornská pečeťLegendu o královně Califii je možné najít již v románu Las sergas de Esplandián (Dobrodružství Esplandiána - jde o pátou knihu série španělských rytířských románů) napsaném kolem roku 1510 španělským spisovatelem Garci Rodríguez de Montalvem.

První zmínkou, která je s touto královnou spojována je zmínka v záznamech západoevropských křesťanů ze sedmého století, převyprávěných v "Rolandově písni" (orig. "The Song of Roland"), kde je zmíněno místo zvané Califerne.

Španělští dobyvatelé však vyprávěli o mystické černé královně, vládnoucí na místě totožném s dnešní Kalifornií viz úryvek: "Věz, že po pravici od Indie jest ostrov zvaný California, v těsné blízkosti této části pozemského ráje. Ostrov obýván jest černými ženami, bez jediného muže mezi nimi, a žijících dle způsobů Amazonek. Ženy vypracovaných těl, s vášní v srdci a opravdových ctností."

"Ostrov sám je jedním z nejdivočejších míst na světě. Zbraně jeho obyvatelek vyrobeny jsou ze zlata. Ostrov jezlata a drahých kamenů pln, jiného kovu se na něm nenalézá. Ženy žijí v jeskyních i hloubených příbytcích, zručné jsou i v ovládání lodí, na jejichž početné flotile plaví se na vzdálená pobřeží."
 
"Na tomto ostrově vládne majestátná královna, krásnější než všechny ostatní, Califia."

Ačkoliv byl příběh od počátku podáván jako smyšlený, mnoho španělských dobrodruhů v touze po zlatě podlehlo pomyšlení na ostrov plný zlata - například zmínce o sedmi zlatých městech Cíboly - a ve snaze objevit říši královny Califie se vydávali na nebezpečné expedice z mexických kolonií až na západní pobřeží severní Ameriky. I sám Cortez se na jednu takovou výpravu vydal. Narazil přitom na špičku poloostrova  Baja a domníval se, že narazil právě na říši zlata. Následný několikaletý průzkum však ukázal, že nepůjde o to správné místo.

I přes všechna zklamání při hledání "zlatého ostrova" název California přetrvával. Síla mýtu byla taková, že i když nemohli evropští průzkumníci existenci tohoto ostrova dokázat, stále v něj věřili. Nejlepší kartografové, holanďané, zakreslili ostrov California do svých map někdy kolem roku 1720. Mýtus byl tak silný, že španělský král Ferdinan VII. vydal královský dekret prohlašující Kalifornii za část jeho říše.

Nutno podotknout, že pozústatek po této legendě, tedy po zemi vedené krásnou královnou přetrvává v Kalifornii dodnes. Stačí se podívat na Kalifornskou pečeť na níž je vyobrazena pohledná žena, bojovnice, s přilbou, štítem a kopím. Mohla by to být právě Califia?

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 2x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera