O Africe >> Lalibela a její kostely

Lalibela a její kostely

Vydáno dne 16. 06. 2007 (4808 přečtení)
  Kdyby se Lalibela nenacházela na takovém, jak se říká, "bohem zapomenutém" místě, určitě by ji zaplavili turisté. Díky nim by v okolí vyrostly hotely, zábavní centra, bazény a další vymoženosti určené právě turistům. Ještě štěstí, že Lalibela je malá, od okolního světa izolovaná vesnice v horách asi 350 km od hlavního města Addis Abeba.

Bet Giyorgis - Kostel sv. Jiří
  Abyste se dozvěděli něco o vzniku komplexu v Lalibele, museli byste se dostat k některým etiopským bájím a pohádkám. V jedné z nich se praví, že ve dvanáctém století se královně narodil chlapeček a ten dostal jméno Lalibela (což údajně v překladu znamená "Ten, jehož vládcovské postavení uznávají včely"). Bylo to proto, že po jeho narození se mu kolem kolíbky shlukoval roj včel.

  Během dospívání za něj vládl starší bratr. Ten však na Lalibelu stále více žárlil, až jednoho dne jej nechal otrávit. Mladý Lalibela upadl do hlubokého spánku. Ve svých snech ho prý andělé odnášeli postupně skrze první, druhé a třetí nebe. Poté k němu promluvil Bůh. Řekl mu, že ještě nenadešel jeho čas. Nechť se tedy vrátí na zemí do svého těla a zbuduje mu úžasné kostely. Když se Lalibela probudil, bratr uznal jeho nárok na královskou korunu a prohlásil jej králem.

  Jako král však mladý Lalibela neotálel, nechal svolat kameníky a mnohé další řemeslníky a dal jim příkaz začít tesat ve skále. Vznikl tak komplex 12 kostelů, z nichž každý je jedinečným dílem.

  Pověst však také mluví o tom, že když bylo dílo dokončeno, zjevil se rozhněvaný svatý Jiří na bílém koni, neboť ani jeden z kostelů nebyl zasvěcen jemu, jakožto svatému patronu Etiopie. A tak dal Lalibela postavit ještě jeden kostel (Bet Giyorgis - na fotografii výše).V tomto kostele můžeme údajně nalézt jeden z etiopských křížů zvaný "Sábské zlato".

Největší kostel - Medhane Alem (Spasitel světa)
Jediný kostel s malbami - Meskel
Kostel s ostatky krále Lalibely - Golgotha (jedno nejsvatějších míst Etiopie, přístup sem mají jen muži)

Zdroje dat:
Kniha "Hledání dolů krále Šalamouna"
Kniha
"Doly krále Šalamouna"
Wikipedia encyklopedie, internet




Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera