Životopisy >> Lutan Fyah je víc než zpěvák

Lutan Fyah je víc než zpěvák

Vydáno dne 01. 07. 2011 (5254 přečtení)
   "...Rasta livity znamená tolerovat a žít bok po boku s těmi jiných vyznání, bez ohledu na rasu, nebo třídu. Cílem a záměrem Haile Selassieho byl život v jednotě a lásce... a to je i můj cíl", Lutan Fyah.


Lutan Fyah   Není to jen DJ, ani pouhý zpěvák, je dokonce i kytaristou a bubeníkem. Věří v originalitu, takže je navíc i textařem a postupem času si vytvořil vlastní výstřední a zároveň jedinečný styl. V šestnácti letech přijal rastafariánskou víru za svou, nicméně jeho skladby nejsou striktně zaměřeny na rastafariánství. Snaží se získávat inspiraci ze všech věcí a všeho dění kolem, aby pak mohl psát, hrát a zpívat. Zkrátka, aby mohl dělat to, co ho baví nejvíc.

    Lutan Fyah, vlastním jménem Anthony Martin, se narodil v Thompson Pen ve Spanish Townu (farnost St.Catherine) na Jamajce. A právě zde strávil mladá léta, v prostředí kde hudba byla takříkajíc všudypřítomná. Jeho dědeček měl vlastní Sound system a umělci jako Lt.Stitchie, Papa San a Lady G chodili na dvůr jejich domu, aby se tu zdokonalovali "u mikrofonu".

   "Vyrůstal jsem v podstatě kolem sound systému. Dá se tedy říci, že hudba proudí mým tělem...", říká Lutan.

   Hudba na něj měla opravdu velký vliv. Nepropadl jen hudbě, ale také sportu. Konkrétně fotbalu, v němž vynikal. Dostal se i do školního družstva na St.Andrew Technical High School. Mnozí tvrdí, že se mohl dostat opravdu vysoko, jenže on si v roce 1999 vybral cestu hudebníka namísto cesty sportovce a své kopačky pověsil na hřebík.

   Stejně jako mnozí před ním, vydal se Anthony Martin onou cestou kolem Kingstonských studií a stejně jako mnozí další se setkal s lhostejností a nezájmem. Nicméně v Aksum Studios Marka Myrieho (alias Buju Bantona) si všimli Anthonyho talentu. Nahrál zde více než šestnáct skladeb a současně nahrával i s dalšími producenty. Svůj debut "Ambassador" však natočil pro Crazy Hate label.

   Mnozí zpěváci a DJové na Jamajce došli v určitý okamžik k názoru, že "láska a slovo Boha" jsou cestou jak si získat důvěru lidí. Bobo Dreads muzikanti a zpěváci se tak stali jakýmsi symbolem horších časů na Jamajce, protože to byli právě oni, kdo byl najednou nejvíce vidět (nejspíše i díky jejich turbanům). A mnozí z těch, kteří se snažili prorazit zjistili, že jim jak se tak říká "ujel vlak". Lutanovi prý pomohla jeho víra, která ho udržela na výslunní zatímco mnoho dalších se ocitlo na vedlejší koleji.

   Singl "Armageddon War", nahraný u Gargamel Music, Lutanovi otevřel dveře do Evropy a na západní pobřeží USA. I jeho "Fling Stone" (1999) se ve světě líbil a tak si Lutan postupně získával další a další fanoušky.

   Nedlouho poté, v roce 2001, na sebe Lutan upozornil svým energickým vystoupením na Seattle Reggae Fest na západním pobřeží. Právě toto vystoupení způsobilo, že se mu začaly doslova hrnout nabídky na vystoupení po celém západním pobřeží a nakonec i na Bermudách a v Londýně.  V tom samém roce vystupoval ještě v Německu, Rakousku a Švýcarsku. O tři roky později pak procestoval při svém turné Francii.

   V roce 2004 vydal své prvním album "Dem No Know Demself" (Minor 7 Flat 5). Do dnešního dne jich má na kontě již devět a uvažuje prý o dalším, takže uvidíme co nám následující rok přinese. Pokud byste však chtěli vidět Lutana na podiu, máte šanci. Lutan totiž vystoupí na letošním ročníku festivalu Uprising v Bratislavě.


Diskografie:

2004
Dem No Know Demself (on Minor 7 Flat 5)

2005
Time & Place (Lustre Kings)

2006
Phantom War
Healthy Lifestyle

2007
You Bring Blessings (Cousins Records)

2009
African Be Proud
Africa
Justice
The King's Son
  Související články:


[Aktuální známka: 1,14 / Hodnoceno: 7x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera