Rastafari >> Ostatní >> Mystika, mýty a moudrost

Mystika, mýty a moudrost

Vydáno dne 25. 09. 2009 (3957 přečtení)
   Mnoho z Vás jistě již za dobu, co se zajímáte o rastafariánství narazilo na nějaký ten citát nebo moudro například od některého z rastafariánských starších. Nepřemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné že lidé kteří často žijí v odloučení od všeho kolem někde v lesích toho tolik vědí?


Discussions   Jak je možné, že jim pak člověk jako my, žijící v "civilizované" společnosti musí častokrát dát za pravdu? Snažíme se vzdělávat, abychom porozuměli. Nebylo by však snazší porozumět, abychom byli moudřejší? Naslouchat přírodě a snažit se ji pochopit? Vždyť i dnes, v takzvané moderní době je kolem nás tolik věcí, které fungují nebo mají svůj původ právě v přírodě.

   Rastafariánství vzniklo na Jamajce. Na místě, kde jsou dodnes patrny jisté Africké a Indické tradice, mýty a rituály, které byly a stále jsou úzce spjaty právě s přírodou. Příroda je to, co určuje dění kolem nás. Nejsme to my. My se můžeme pouze snažit vnímat tohle dění a změny, snažit se je pochopit a pak budeme vědět co, kdy a jak udělat. Vše má nějaký řád a smysl. V přírodě není nic zbytečné, tak jako v našem "civilizovaném" světě.

   Říkejme tomu Bůh, Jah, Alláh, Síla nebo tisícem dalších jmen. Je a bude to stále totéž. Jsou to určité tradice, mýty, symboly, rituály, tolerance a víra v "něco víc", co nás posouvá někam dál. Snažme se dosáhnout určitého vnitřního klidu a rovnováhy, abychom byli schopni prohlédnout hlouběji do sebe a tajů kolem nás. Tohle všechno lze nazvat mystikou. Pokud člověk dosáhne určité hranice, pochopí, že není ani tak důležité shromažďovat majetek, ale naopak pomáhat jak jen to jde tam, kde je to zapotřebí. Mystika kráčí ruku v ruce s jistou humanitou a pochopením. I sama smrt a to, co následuje po ní, je věcí mystickou a mýtickou.

   I mýty nás mají co naučit, neboť většinou vyjadřují svým osobitým způsobem nějakou pravdu. Mají nás poučit o životě a o tom co je správné. Joseph Campbell jednou řekl: "každý z nás hledá v mýtech určité věci a pravdy, jež souvisejí s naším životem. Podle nich se pak snaží žít".

   Učme se, vzdělávejme a dělme se spolu o své znalosti a poznatky. Díky tomu budeme bohatší a moudřejší. Spolu dokážeme víc.
Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera