Rastafari >> Ostatní >> Natty Dreads History VI.

Natty Dreads History VI.

Vydáno dne 26. 10. 2010 (3474 přečtení)
   Ženy ve společenství Bobo Dreads byly co do společenského postavení pod muži a jejich společenský status a jejich práva se odvíjely od jejich věku. Musely nosit zakryté nohy a ruce. Jejich život byl striktně omezen na dohled na děti a domácnost. A pokud ženy měly menstruaci musely se od společnosti odloučit a pak se zas navrátit zpět. Ženy také nesmí obsluhovat hosty (muže) jež se řadí k Bobo Dreads. To mohou jen muži.


   Členové Bobo dreads jsou sexuálně aktivní se svými ženami dvanáct z osmadvaceti (až jedenatřiceti dní) v měsíci. Zbývající dobu se žena musí skrývat stranou od ostatních mužů. Tuto dobu tráví v takzvaném "sick house" (bohužel nevím jak to přeložit do ČJ, v žádném možném tvaru co mě napadl mi to tam nesedí a nepasuje do češtiny) s ostatními ženami, kde má každá z nich na starosti nějakou domácí práci. Ženy bobo dreads jsou tři měsíce po narození dítěte považovány za nečisté a jediné co smějí dělat je starat se o dítě. Jejich manželé většinou na tuto dobu opustí svůj dům. Stane-li se něco špatného v životě muže patřícího k Bobo dreads, obvykle se to dává za vinu jeho ženě. Ženy jsou v podstatě takovými obětními beránky komunity.

   Dnes už má rastafariánství mnoho přívrženců po celém světě. Jsou mezi nimi jak vzdělaní, tak i nevzdělaní lidé a někteří z nich se straní dnešní společnosti. Samotné Bobo Shanti komunity mají na mnoha místech více než dobré vztahy s ostatními obyvateli. Často je zvou na různé slavnosti a jimi konané akce. Když návštěvnící přijdou do Bobo komunity, členové Bobo Shanti většinou sedí v domě či chýši a chystají pokrmy a ovoce. Placky, rýže a hrášek, pomeranče, banány jsou příchozím nabízeny stejně jako čaje z přírodních surovin, pivo a nealkoholické nápoje. Jedním z dalších důvodů, kromě víry samotné, proč Bobo nepijí pivo a mnohé další nápoje je, že nesmějí pít z láhví. Proč si Bobo Shanti snaží udržovat dobré vztahy s místími? Na to je velice jednoduchá odpověď. Na mnoha místech nemají jiný přístup k pitné vodě a dalším zdrojům než přes své sousedy. Na většině míst, kde Bobo komunity jsou, jsou právě ony mnohem více respektovány než zbylé rastafariánské řády. Podle většiny jejich sousedů jsou Bobo pohostinní, mají vychování, nevyvolávají problémy a jsou poklidnou skupinou. Mnoho lidí má pocit, že mnozí členové ostatních rastafariánských řádů, byť jsou slušní, nepůsobí tak pozitivně a spořádaně jako příslušníci Bobo Shanti. Spoustě lidí se jeví jako poněkud blázniví a ačkoliv Bobo zastávají mnohé hodně radikální názory, mají je raději. Možná je to způsobeno i jejich vzhledem. V ostatních rastafariánských řádech je naprosto normální nosit své dready nezakryté, což je zřejmě mnohými považováno za neslušné. Bobo jsou v tomto ohledu zřejmě rafinovanější. Pro řád je to určitě dobře, že je lidé berou pozitivně. Vždyť jediným stálým příjmem řádu je prodej vlastních výrobků.

   Ve snaze udržet si tuto komunitu, dělá každý svůj díl práce. Maždý má v komunitě své místo a každý toto místo respektuje a přijímá jej. Neexistuje závist, ta y narušila jajich víru. Každý přijímá Prince Emmanuela a jeho slovo. Bobo jsou patriarchální společností a její členové s tím nemají žádný problém. Také je nutno dodat, že většina z členů Bobo Shanti byli původně členy jiných rastafariánských řádů. I to může být důvodem toho, že jejich komunita funguje tak dobře. Bobo prý také nejsou tak agresivní jako ostatní rastafariánské řády. V mnohém připomínají členy House of Combsomes, kteří se na počátku oddělili od Youth Black Faith což byla v podstatě úplně prapůvodní rastafariánská skupina.

   Ačkoliv jsou Youth Black Faith a Bobo Shanti rozdílné skupiny, mají i mnoho společného. Obě skupiny byly a v podstatě ještě jsou mimo jakési společenské "normy", ale obě žijí život, který je smysluplný, což je důležité, nicméně to určitě nebude snadné. Bobo nekladou důraz na osobní vlastnictví a hmotný majetek. Ten je až někde na konci žebříčku jejich hodnot. Jestli tam tedy vůbec je. Na světě je mnoho lidí, kteří zaprodali svou duši v honbě za penězi a majetkem. Jsou to lidé bez vlastního názoru a přesvědčení, jejich vidinou je pouze zisk. To, že mnozí z nich například přispívají na charitu je spíše činem, který by měl uspokojit jejich vlastní svědomí. V mnoha případech chápu, proč mnoho rastů tolik nenávidělo či nenávidí bělochy. S mnoha věcmi a názory Bobo Shanti souhlasím, nicméně nemohu souhlasit se způsobem jejich chování k ženám. Je až s podivem, jak se kultura žijící dlouhou dobu v útlaku může takto chovat k vlastním lidem. Nicméně nesuďme něco co neznáme a připadá nám divné.

   Rastafariánská víra je mnohem silnější než víra mnoha lidí na světě. I přes svou prvotní nevzdělanost a otrockou práci pro pohodlí bílých bránili svůj způsob života a život sám. Můžeme poděkovat Youth Black Faith, Mortimu Plannovi a Bobu Marleymu za to, že jsme se mohli a stále můžeme dozvídat něco nového o rastafariánství, rastafariánech a jejich učení.


Zdroj: Dreadlock archive (adresa bohužel již neexistuje)

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 3x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera