Rastafari >> Ostatní >> Norská pomoc Etiopii

Norská pomoc Etiopii

Vydáno dne 29. 03. 2010 (3833 přečtení)
   Setkání Etiopského císaře Haile Selassieho s Norským králem Haakonem VII. během druhé světové války v Londýně nakonec vyústilo v dlouhodobou spolupráci obou mocností. Norské námořnictvo pomáhalo s vystavěním Etiopských námořních sil a to včetně výcviku námořníků.


Selassie's honours   Norsko-Etiopská námořní spolupráce započala setkáním císaře Haile Selassieho s králem Haakonem VII., který přislíbil pomoc Etiopii při budování jejich námořních sil. Norský král svůj slib splnil a v padesátých letech se přešlo od slov k činům. Důstojníci Norského námořnictva pomáhali s organizací a výcvikem důstojníků a řadových námořníků vznikající námořní síly Etiopie. Výcvik probíhal na palubách norských lodí, přičemž jeho zakončení probíhalo přímo v Norsku. Velká část tohoto výcviku probíhala v městečku Horten, které i sám Selassie poctil v říjnu roku 1954 svou návštěvou. Byl to tentýž rok, kdy byla zničena rastafariánská komunita na Pinnacle na Jamajce.

   Kapitán Marsha Girma, ředitel Former Ethiopian Navy Military and Civilian Welfare Association, si to pamatuje velice dobře.  Psal se rok 1952 a on, spolu s dalšími patnácti Etiopany, přijíždí na roční výcvik do Norska. Norové vycvičili celkem kolem šedesáti Etiopských námořních důstojníků.

   "Norsko má nádherné pobřeží a je plné skvělých přátelských lidí. Strávili jsme s nimi mnoho času.", říká Marsha. "Přijížděli jsem ze čtyřicetistupňových veder naší vlasti do míst kde panovaly mínusové teploty. Byl to pro nás šok.", dodává....

   Etiopské námořnictvo existovalo od roku 1955 do 1991, kdy Etiopie přišla o svou pobřežní linii, patřící nyní k území Eritrey. Námořní akademie v Massawě, místo kde Norští důstojníci učili a trénovali Etiopany v padesátých letech, se přesunula do Asmary a zde fungovala až do roku 1998. Podle Welfare Association se většina členů etiopského námořnictva zapojila do obnovy země a jen málo z nich hledalo útočiště a uplatnění ve světě.

Selassie and his sailors

   Doplnění:  The Former Ethiopian Navy Military and Civilian Welfare Association, o níž jsem se výše zmínil, má nyní přes 400 členů a před nedávnem vydala knihu "Ethiopia – Its Sea Coast and Its Navy" publikovanou také v angličtině. Takže pokud byste měli zájem dozvědět se více, zakupte si ji.
Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera