O Africe >> Obelisk se vrátí zpět do Etiopie

Obelisk se vrátí zpět do Etiopie

Vydáno dne 09. 06. 2005 (4881 přečtení)
Obelisk ukradený nacisty se po necelých 60ti letech vrátí zpět.

   Na letišti v etiopském Aksůmu přistál letos během dubna třikrát ruský dopravní letoun Antonov An-124. Kvůli tomuto stroji se musela připravit speciální přistávací dráha. Nákladem tohoto letadla byly tři části žulového obelisku, který nechal v roce 1937 odvézt do Říma italský diktátor Benito Mussolini.

   Obelisk ze třetího stolení našeho letopočtu není jediným tohoto druhu, který se nachází v Aksůmu a jeho okolí. Jsou jich zde desítky a narazíte na ně téměř všude. jsou to impozantní náhrobní kameny z nichž nejvyšší dosahoval výšky 30 metrů a nyní leží rozlomený na zemi (spadl zhruba před tisícem let). Mnou jmenovaný obelisk je druhým nejvyšším (něco kolem 25 metrů) a váží kolem 150 tun.

   Tento monolit se Mussolinimu natolik zalíbil, že jej rok po dobytí Etiopie nechal rozřezat na tři díly a nechal jej odvézt do Říma. Zde byl poté vztyčen na náměstí Porta Capena před ministerstvem pro Afriku. Po skončení války se Itálie zaručila obelisk vrátit (v roce 1947). Když se konečně italská vláda odhodlala tento slib splnit nastal problém s dopravou. A tak nyní, skoro po 60 letech, zaplatili italové 450 milionů dolarů za leteckou přepravu a obnovení pomníku na původním místě (monument však bylo nutno opět rozřezat na tři díly, tetokrát ovšem laserem).
Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera