Životopisy >> Rootsman Solomon Jabby

Rootsman Solomon Jabby

Vydáno dne 01. 03. 2010 (5413 přečtení)
   Díky svým hluboce spirituálním textům a řadou riddimů si Jabby získal pozornost a respekt světové reggae/dub kominuty. Nicméně nebyly to jen jeho texty, které jej zviditelnily, byly to také netradiční pracovní postupy.


Solomon Jabby   "Vždy mě fascinoval zvuk studiových nahrávek éry sedmdesátých let. V mládí jsem hodně poslouchal kapely jako War nebo Curtis Mayfield & Earth, Wind & Fire. I Bob Marley byl konkrétně těmito dvěma jmenovanými silně ovlivněn. Samozřejmě jsem byl ovlivněn také reggae hudbou. A například "Rockers Meets King Tubbys Inna Firehouse" bylo prvním Dub albem, které jsem kdy slyšel. To mi bylo kolemšestnácti let. Tohle album na mě udělalo opravdu dojem, inspirovalo mě k dalšímu poslechu Dub music a později i k vlastním experimentům s touto hudbou", říká Jabby.

   Jabby se narodil v Tallahassee na Floridě. Svou "hudební" cestu započal v devíti letech, kdy dostal své první bicí. Nespokojil se však pouze s jedním nástrojem. Na střední škole se naučil hrát na trubku a saxofon a později přidal ještě kytaru, baskytaru a klávesy. Na vysoké škole pro něj byl nejzajímavějším hudebním stylem Jazz a nějakou dobu figuroval jako bubeník v jedné jazzové kapele. Po roce však kapelu opustil. Brzy poté napsal a nahrál své první reggae rytmy a začal experimentovat s Dubem. "Nikdy jsem nijak zvlášť nevynikal ve hře na jakýkoliv hudební nástroj, ale vždy jsem se snažil neúnavně pracovat a snažit se zdokonalovat. Jak se říká "pokud to dělalo hluk, snažil jsem se na to hrát". Nedokázal jsem se držet pouze jedné věci. Myslím si však, že znalosti mnoha různých nástrojů a jejich práce mi pomohly jako producentovi pochopit, jak do sebe všechno zapadá", komentuje Jabby.

   A kde se vzalo jméno Solomon Jabby? Toto jméno vzniklo původně jako internetová přezdívka v době kdy vkládal svou hudbu na stránky věnované Dub experimentátorům a producentům. "Tenhle alias jsem původně používal jen na internetu. Rozhodně nebylo v plánu, že bych jej kdy užíval jako své umělecké jméno. V roce 2000 jsem začal nahrávat několik songů, které jsem nakonec vydal na svém prvním albu "Rootical Revelations", jež vyšlo v průběhu roku 2001. V brzku mě znalo celkem dost lidí pod jménem "Solomon Jabby" a tak jsem se rozhodl jej použít jako své umělecké jméno. A teď? I mnozí mí přátelé mi říkají "Jabby"...". Jabby píše, nahrává a produkuje svou hudbu ve vlastním studiu, známém jako The Altarsound. V Altarsound najdete všechnu potřebnou techniku k experimentování s Dub music.

   "Jedním z důvodů proč se věnuji i reggae hudbě je, že je t hudba která má hluboce spirituální základy. Víra je velkou součástí mě samého a mé tvorby. Reggae mi "sedí" po všech stránkách. Je to hudba, u které jsem cítil, že bych skrze něj mohl vyjádřit své názory a postoje. Jsem sice křesťan, nicméně nevystupuji pouze před publikem z řad křesťanů. Má hudba je určena všem, všem kdo chtějí poslouchat bez rozdílu. I hudba může člověku podat pomocnou ruku...".

   Jabby byl ovlivněn umělci jako King Tubby, Lee Perry, Scientist, Prince Jammy, Michael Prophet, The Wailing Souls, The Gladiators, Augustus Pablo, Junjo Lawes, the Roots Radics a mnoha dalšími. "Studoval jsem tyhle lidi a jejich tvorbu. Dalo by se říci, že byli mými "profesory" hudební výchovy. Poslouchal jsem jak hrají jednotlivé nástroje, jak tu danou část kdo kdy zahrál a některé věci jsem pak sám zkoušel", říká Jabby.


  Závěrem: Jabby vystupoval již ve více jak dvaceti zemích a jako kytarista u Christafari spolupracoval s hvězdami jako Dominic Balli, Avion Blackman, Nengo Vieira či Jennifer Howlandovou. Nezbývá než doufat, že v brzku navštíví i Čechy.... A na úplný závěr opět jedna audio ukázka... 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera