Rastafari >> Ostatní >> Rozhovor s Rasem E.B.

Rozhovor s Rasem E.B.

Vydáno dne 08. 10. 2009 (4946 přečtení)
   Tenhle rozhovor jsem našel již před delší dobou při náhodném bloumání internetem. Je to rozhovor s člověkem, kterého bych si já sám přál někde potkat a mít možnost s ním promluvit. Snad se bude líbit.


Ras E.B. ve svém obchůdkuMyslíš si, že by se více lidí mělo zajímat o rastafariánství jako náboženství a tenhle způsob života? Pokud ano, proč?

   Ano, protože to symbolizuje všechno. Je to mír, láska, jednota, respekt.... Jsou to naše kořeny.


Prosím, řekni nám o své minulosti. Jaký jsi byl a jaký jsi teď?

   Narodil jsem se v Cape Verde, což je nejmenší ostrov při západním pobřeží Afriky. Ostrov byl kolonizován Portugalci, kteří ssebou přivezli otroky. V červnu roku 1981 jsem přijel do Ameriky. Procestoval jsem velkou část Spojených Států a o něco později otevřel svůj "Irie Culture Shop". Otevřel jsem jej v Central Falls a o dva roky později jsem se přesunul sem, na Pawtucket Avenue v Pawtucketu. Pracujeme a stále jsme ve spojení s obcemi a komunitami.


Jak dlouho jsi Rastafarián?

   Jak říkám, nejspíš celý svůj život. Jsem potomkem Afriky. Ať se Vám to líbí nebo ne, všichni jsme rasty od svého zrození. Přišli jsme do tohoto života a měli bychom si mezi sebou pomáhat, stejně tak jako pomáhat zvířatům a přírodě. Je to něco víc, než jen "mít práci, dům a auto". Každý musíme najít své poslání.


Kdy a proč jsi se rozhodl žít rastafariánským způsobem života?

   Když jsem si uvědomil, že Rastafari je Král králů, Pán pánů a vítězný lev kmene Judova. Ten, jenž má tento titul, je všemocný. Rastafari je pravda. Jeho císařská výsost je "naší" královskou dynastií a slávou Afriky (Etiopie).


Někdo tvrdí, že se tohle náboženství zrodilo z etiopské ortodoxní církve. Jiný tvrdí, že vychází z Judaismu a tak dál.... Co si myslíš ty?

   Není to vlastně náboženství, je to něco víc. Je to způsob, jak žít náš život. Je to síla a naplnění proroctví. Ve skutečnosti se zrodilo z Jaha, on je tvůrcem všech věcí, velkých i malých, viditelných i neviditelných.


Co si myslíš o Rastafariánství dnes? Jaký je tvůj názor na Rastafariánství a jeho skupiny?

   Je silné a pozitivní, vyzdvihuje a zdůrazňuje jednotu. Jednotlivé skupiny mají svá specifika, práci, kulturu, hudbu, obchody, řemesla, informace, učení a organizaci.


Co bys navrhl rastafariánským komunitám? Myslím, co by měly udělat, aby se sjednotily?

   Je třeba, aby si byli bližší. Chce to víc komunikace, setkávání, dělby práce, vzájemného vzdělávání, moudrosti a vzájemné lásky.


Co si myslíš o šíření rastafariánství mezi další etnické "skupiny", například Evropany a Američany?

   Rasta je univerzální, je vhodné pro kohokoliv. Každý víceméně začíná sám, jako jednotlivec se sebou samým a později sdílí své vlastní pokroky a názory s ostatními.


I když se rastafariánství a s ním spojený životní styl a postoje nadále šíří, nevnímáš někdy, že je využíváno a společností nesprávně chápáno?

   Je to dobou. Občas si z nás a naší práce dělají legraci. Mnoho náboženství bylo využíváno či zneužíváno. My ale víme co je pravda.


Myslíš si, že je špatné mít dready a nebýt rastou, případně být rastou a nemít dready?

   Mít dready je hezké a přirozené. Celý svět by je mohl mít. Dready někdy přijdou s vzděláním, jindy s moudrostí člověka, to je dobře. Naše dready jsou naší korunou a neživí je náš strach, ale naše sláva. Mnoha lidem přijde pozitivnější být "přirození", oproti tomu někteří z nás v tuhle chvíli nemohou dready z nějakého důvodu nosit.


Jaký je Tvůj postoj k vlasti? Myslíš, že je nutností návrat do Afriky? Mohl by ses vrátit?

   Musíme, chceme-li pomoci Africe, používat její zdroje (myšleno kupovat jejich zboží). Rád bych se jednou vrátil, a mám to v plánu. Možná si i založím nějakou organizaci na pomoc Africe a Africké jednotě.


Jaký máš postoj k užívání marihuany jako náboženského symbolu?

   Jedná se o prostředek k duchovní meditaci a způsob, jak se dostat blíž k Jahovi. Je to jakýsi prostředek k uzdravení národů a tak jí vzdáváme hold. Někdo ji kouří či pálí, někdo ji pije nebo jí a někteří s ní hojí své rány a bolesti.


Které jsou podle Tebe klíčové faktory rastafariánského života?

   Nejdůležitějšími jsou zajisté víra v Jaha, jednota, láska a každý z těchto prvků vyjadřuje a symbolizuje velkou část té filozofie. Důležitá je i I-tal strava a reggae hudba.


Můžeš se ztotožnit s těmito vlastnostmi?

   Samozřejmě. Věřím, že vzdělání je klíčem. Stále se učme a dělme se o své vědomosti s těmi, kteří si vzdělání nemohou dovolit, nebo jsou utlačováni.


Co si myslíš o dnešním vzdělávacím systému? Měly by se některé věci změnit?

   Ano, současný systém je třeba přepracovat a učit pravdu o lidském bytí. Vzdělání a vzájemná výměna a konfrontace názor a znalostí by měly být zdarma, protože znalosti a učení jsou záležitosti na celý život. Milující a vzdělaný svět by byl skvělým dalším krokem k osvícení.


Jak bys charakterizoval Selassieho z hlediska Rastafari?

   Selassie byl předchůdcem, nebo spíše předvojem Rastafariánského hnutí. Je také základem jednoty černé rasy. Haile Selassie I znamená "síla svaté trojice" a je to 225. následník Šalamounova trůnu.


Co se stane s lidmi, co nežijí jako rastafariáni, po smrti?

   No, nejspíš to budou mít těžší, protože jste nevěřili v Jaha. Meli byste se stále vzdělávat a věřit v pravdy Boží. Když umíráme, naše tělo s námi nezůstává. Duše však neumírá nikdy. Stále žije a přetrvává.


Co pro Tebe znamená Zion?

   Zion je mírem a štěstím, je to místo, kde jsou si všichni rovni. Jah a spravedliví tam přebývají. Věřím, že Země má potenciál k tomu, stát se Zionem. To člověk ji ničí. Musíme se vzdát špatností a snažit se dát svět zase dohromady, zlepšit ho a udělat z něj Zion pro nás všechny.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,23 / Hodnoceno: 13x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera