Životopisy >> Samini a jeho africký dancehall

Samini a jeho africký dancehall

Vydáno dne 21. 08. 2012 (6960 přečtení)
Samini, celým jménem Emmanuel Andrews Samini, se narodil 22.prosince 1981 v Ghanském hlavním městě Accře. Jakožto umělec je však znám pod jménem Samini nebo pseudonymem Batman (tento pseudonym však oficiálně opustil v den svých pětadvacátých narozenin). Žije a tvoří v severozápadní části Ghany, ve městě Wa. Jeho tvorba je jakousi melodickou směsí dancehallu, reggae a hip-hopu. Mnozí jeho hudbu označují jako "Africký dancehall".


Samini aka BatmanSe zpěvem začínal ve svých čtrnácti letech, tak jako mnoho jiných, v kostelním sboru. Rozhodl se zkusit kariéru zpěváka a tenhle tah mu vyšel. Ve svých osmnácti letech spolupracoval s mnoha dalšími zpěváky a muzikanty a pět let nato konečně vydal své debutové album "Dankwasere" (2004). Tímhle albem se na několik týdnů dostal na vrcholy místních hitparád, čímž o sobě dal opravdu pořádně vědět. Třešničkou na dortu pro něj mohly být i dvě ceny z Ghana Music Awards, jež si nakonec odnesl. Ale to byl jen začátek jeho kariéry.

V současnosti je Samini jednou z největších hvězd Ghanské hudby. Již od prvního vydaného alba je jméno "Batman" jedním z nejpoužívanějších mezi Ghanskými posluchači a jeho skladby si zpívají lidé bez ohledu na společenské postavení. 

Od zmiňovaného alba mu na kontě již přibyla tři další a sice "Samini" (2007), "Dagaati" (2008) a "CEO" (2010). V roce 2006 byl nominován do MOBO Awards odkud si nakonec i jednu cenu odnesl a navíc spolupracoval s mnoha nejen jamajskými hvězdami jako Akonem, Sean Paulem, Wayne Wonderem, Damian Marleym, Beenie Manem, Steel Pulse, Etanou nebo třeba dvojicí Chaka Demus & Pliers.

S druhým albem Samini zopakoval úspěch toho předchozího, tedy nejen že opět obsadil první místa hitparád, ale získal další tři ceny z Ghana Music Awards a v roce následujícím po jeho vydání ještě cenu coby nejlepší africký umělec v nigerijských Hip-Hop World Awards (2008).
 
Během své návštěvy Jamajky uvedl v jednom rozhovoru následující: "Jsem umělcem, jehož pohled se z domova, Ghany, upírá ke Grammy. Vidím je jako možnost s velkým potenciálem. Budu-li pokračovat v tom co dělám správně, Jah mi ukáže správnou cestu..."

Samini miluje roots reggae a do téhle "škatulky" spadají i jeho nejoblíbenější skladby. Jsou to "Stir It Up" a "Waiting in Vain" Boba Marleyho a "Chant a Psalm a Day" od Steel Pulse. Ve vlastních písních se dost často soustředí na společenské problémy. V době, kdy jsou ženy často brány jen jako sexuální objekty, jeho písně jim vzdávají hold...
 
Diskografie:
 
2004
Dankwansere (Lexifri Production)
 
2007
Samini (Zongo Junction)
 
2008
Dagaati (Samini Music)
 
2009/2010
CEO (Samini Music)
 

Ocenění:
 
2005 Ghana Music Awards - Hiplife Artiste of the Year
2005 Ghana Music Awards - Artiste of the Year
2006 MOBO Awards - Best African Act
2008 Hip Hop World (Nigeria) - African Artiste of the Year
2009 MTV Africa Music Awards - Best Performer
2010 IRAWMA - Best African Entertainer

 
Nominace:
 
2006 MTV Europe Music Awards - Best African Act
2008 MTV Africa Music Awards - Best Performer
 

 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,33 / Hodnoceno: 3x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera