Ethno >> Shisha, Nargile nebo též Hookah

Shisha, Nargile nebo též Hookah

Vydáno dne 21. 05. 2005 (6096 přečtení)
Vodní dýmka je původně indickou záležitostí. Dnes je tomu více ne čtyři sta let, co staří Indové poprvé okusili tento posvátný nástroj, zvaný též Nargile, Hookah nebo Shisha.

VodniceHistorie

Vodní dýmka je původně indickou záležitostí. Dnes je tomu více ne čtyři sta let, co staří Indové poprvé okusili tento posvátný nástroj, zvaný též Nargile, Hookah nebo Shisha. Kdysi však nebyly pokuřovány ovocné tabáky, jak je tomu dnes. Dýmka byla vyrobena z vydlabaného kokosového ořechu, do něhož se zasunulo stéblo trávy (tzv. narcíl) a kouřilo se konopí, které bylo pěstováno pro své léčivé účinky a také samozřejmě kvůli hašiše. Dýmka se postupem času dostávala i do dalších koutů arabského světa, zejména pak do Egypta. Zde ji pojmenovali Nargil. A také hlavně do Íránu (Persie) kde dýmka začala dostávat svou dnešní podobu. Váza (govde), původně vyrobena z přírodních materiálů byla nahrazena keramikou a stéblo trávy bylo nahrazeno šlauchem, tak jak jej známe dnes. Když byl objeven tabák, k vodní dýmce přibyla další část, pro dnešního kuřáka nepostradatelná, korunka ( tzv. hagar nebo lule) Původně byla vyrobena z bronzu, v současné době ji však většinou v běžném provozu uvidíme pouze keramickou. Podobu, jakou má dýmka dnes ji dali Turci a pojmenovali ji Nargile. Většiny změn zaznamenala v období vlády sultána Murada IV. V té době byla na vrcholu své popularity.

Složení

Když kuřák potáhne z dýmky, kouř z tabáku obsaženého v korunce se dostane přes trubici vedoucí skrz tělo do vody, kde se následně ochlazuje a čistí od škodlivých látek. Dým je obsažen v bublinách, které vystupují na hladinu vody obsažené ve váze. Kde je druhou trubicí, vedoucí ze šlauchu nasán a vdechován kuřákem.Vodní dýmka se se svým obsahem škodlivin v žádném případě nemůže rovnat s cigaretou. Nebudu vám tvrdit, že kouření z dýmky je nějak zdravé, ale ani z daleka není tak nebezpečné jako kouření cigaret, běžných dýmek či doutníků. A navíc ten nádherný požitek ze sladkého tabáku a hustého dýmu, který může být ještě umocněn arabskou hudbou, konvičkou dobrého čaje (doporučuji Tuareg, Šaj bil nana nebo Rize ale i jiné) A když jste navíc v přítomnosti svých přátel, tak všechny vaše starosti jdou stranou.

Tabáky
nejlepší a nejzajímavější kombinace

modré jablko + meruňka (tzv. jablko askandari)
meloun + meruňka
meloun + višeň
meloun + tropic
višeň + jahoda + trochu máty

  Související články:


[Aktuální známka: 3,50 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera