Vydáno dne 20. 08. 2007 (6311 přečtení)
Téměř celé území Etiopie vyplňují vysočiny a pohoří dosahující maximální výšky 4620 m.n.m. (Ras Dashen). Habešská vysočina (na západě) je oddělena od Somálské vysočiny (na východě) Etiopským příkopem ,který na severu vyúsťuje do Danakilské nížiny.
Rozloha: 1 127 127 km
2 Počet obyvatel: 65 892 000 (r. 2003)
Hlavní město: Addis Abeba Státní zřízení: republika (nejst.nezávislý stát Afriky)
Úřední jazyk: amharština, angličtina
Měna: 1 Etiopský birr = 100 centů
Nejvyšší bod : Ras Dashen Terara 4 620 m.n.m.
Nejnižší bod : Danakilská proláklina -125 m.n.m.Nejdelší řeka: Shire (část) 400 km
Největší jezero: Malawi 29 600 km
2 Náboženství: islám 45%, křesťanství - etiopská ortodoxní 40%, animismus 12%
Časové pásmo: GMT + 3
Geografie a klima: Téměř celé území Etiopie vyplňují vysočiny a pohoří dosahující maximální výšky 4620 m.n.m. (Ras Dashen). Habešská vysočina (na západě) je oddělena od Somálské vysočiny (na východě) Etiopským příkopem ,který na severu vyúsťuje do Danakilské nížiny. Zde se nachází jezera a několik činných sopek. Na severu země najdeme pouště a suché savany,na jihozápadě deštné pralesy a je zde bohatá fauna (nosorožci,sloni,buvoli,četné druhy ptáků a hmyzu). Průměrná teplota vzduchu v hlavním městě se pohybuje mezi10-21°C.
Obyvatelstvo: Obyvatelstvo Etiopie tvoří více než 80 různých etnických skupin. Nejpočetnější jsou Oromové (40%), Amharové a Tigrejci (32%). 45% obyvatel se hlásí k Islámu, 40% jsou ortodoxní křesťané. Vedle těchto náboženství tu najdete i několik dalších náboženských menšin. V důsledku chybějící zdravotní péče a katastrofálních hygienických podmínek velké části obyvatelstva dosahuje průměrná délka života jen 50 let, alarmující je vysoká kojenecká úmrtnost. Hustota zalidnění země je zhruba 59 obyvatel na 1km
2. Zhruba 9-10% obyvatelstva je HIV pozitivní.
Hospodářství: Zemědělství tvoří víc než polovinu hrubého národního produktu. Přestože zaměstnává 80% obyvatel ,jen stěží pokrývá celkovou potřebu. Země je pravidelně sužovaná suchem a hladomorem. Nejdůležitější vývozní plodinou je káva. Slabě rozvinutý průmysl je zaměřen na vnitřní trh a zpracovává zejména zemědělské produkty. Největší podniky jsou dosud ve vlastnictví státu.
Zajímavá místa: Lalibela, původně známá pod jménem Roha, byla ve 12. století královským městem dynastie Zagwe. Kostely, tak jak je známe dnes, zde vznikly v rozmezí 12. a 13. století za vlády krále Lalibely.
Zdroje dat:Encyklopedie, kniha "Afrika", internet