O Africe >> Státy Afriky - Malawi

Státy Afriky - Malawi

Vydáno dne 22. 07. 2007 (4584 přečtení)
  Většina území jsou hory a náhorní plošiny směřující k tektonické propadlině ve které se nalézá jezero (národní park) Malawi (Ňasa). Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška.

 Rozloha: 118 484 km2
 Počet obyvatel: 10 548 000 (r. 2001)
 Hlavní město: Lilongwe
 Státní zřízení: republika
Úřední jazyk: chewa, angličtina
Měna: 1 malawiská kwacha (MK) = 100 tambalů
Nejvyšší hora: Sapitwa 3 002 m n.m.
Nejdelší řeka: Shire (část) 400 km
Největší jezero: Malawi 29 600 km2
Náboženství: protestanti 21 %, muslimové 20 %, římští katolíci 18 %, animisté 10 %
Časové pásmo: GMT + 2

Geografie a klima: Většina území jsou hory a náhorní plošiny směřující k tektonické propadlině ve které se nalézá jezero (národní park) Malawi (Ňasa). Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška. Teploty jsou nejvyšší ve zlomovém údolí před vypuknutím letních dešťů a nejvydatnější srážky padají na severní vysočině. V údolí řek jsou travnaté savany, které místy přecházejí v tropické lesy. Hory mají většinou travnatý porost.

Obyvatelstvo: Obyvatelé hovoří převážně bantuskými jazyky. Existují historické důkazy o tom, že původní obyvatelstvo se zde usídlilo již před 10 000 lety před Kristem. Mnoho bantuských kmenů sem však přišlo až během 14.-19. století a usadili se na přezích jezera Malawi. Malawi získala nezávislost v roce 1964 a cca po dvou letech se stala republikou.

Hospodářství: Malawi je zemědělský stát, který patří k nejchudším na světě. Nejdůležitějšími plodinami je kukuřice, cukrová třtina, čaj, podzemnice olejná a tabák (pro export). V posledních letech se však slibně rozvíjí turismus.

Zajímavá místa: Národní park Malawi. Tímto parkem je v podstatě jezero Malawi, jež se nachází v nadmořské výšce 472m.n.m. Plocha jezera je něco kolem 31000km2 s maximální hloubkou 706 metrů. Jezero zabírá téměř 1/5 z rozlohy Malawské republiky. Kromě rezervace je jezero také součástí světového přírodního dědictví (v němž je zapsáno od roku 1984). V jezeře můžeme nalézt několik set druhů ryb, které nenajdeme nikde jinde na světě (endemité). Mezi typickými zvířaty zde najdete především hrochy, nosorožce, gorily, zebry, šimpanzy a paviány.


Zdroje dat:
Encyklopedie, kniha "Afrika", internet

  Související články:


[Aktuální známka: 1,50 / Hodnoceno: 2x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera